ពលរដ្ឋ​នៅ​ស្រុក​ស្វាយ​ចេក​​ខក​ចិត្ត​នឹង​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ ​ដែល​មិន​ទប់ស្កាត់​ក្រុម​ហ៊ុន​បោះ​ទីតាំង​វាយកម្ទេច​ភ្នំ
ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ស្រុក​ស្វាយចេក ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ​មួយ​ចំនួន​ បាន​រិះគន់​​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​នេះ ថា​ មិន​ចាត់​វិធានការណ៍​លើ​ក្រុមហ៊ុន គង់ មាន ដែល​បាន​បោះ​ទីតាំង​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​វាយ​កម្ទេច​​ថ្មភ្នំ​តំបន់​ពួកគាត់​រស់​នៅ។ ការ​រិះគន់​នេះ​ ដោយសារ​តែ​ប្រជា​ពលរដ្ឋ​ និង​មេ​ភូមិ​គោក​កី​​​ បាន​ដាក់​លិខិត​ទាមទារ​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ​ស្រុក​នឹង​ខេត្ត​ បញ្ឈប់​ក្រុមហ៊ុន​នេះ​ជា​ច្រើន​ខែ​ហើយ តែ​ពុំ​មាន​ដំណោះស្រាយ។
ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ភូមិ​គោក​កី​ស្រុក​ស្វាយ​ចេក​អំពាវនាវ​សុំ អាជ្ញាធរ​របប​លោក​ហ៊ុន សែន​បញ្ឈប់​ក្រុម​ហ៊ុន​គង់ មាន​ បោះ​ទីតាំង​វាយ​កម្ទេច​ភ្នំ​នៅ​តំបន់​ពួកគេ​រស់​នៅ​ជាបន្ទាន់ ព្រោះ​ក្រុម​ហ៊ុន​មួយ​នេះ​បាន​ដំឡើង​គ្រឿង​ចក្រ​ជិត​រួច​មួយ​រយ​ភាគរយ​ហើយ។
ប្រជាពលរដ្ឋ​ម្នាក់​នៅ​តាផូ ស្រុក​ស្វាយចេក អ្នក​ស្រី ស្រិល អាយ​ ឲ្យ​ដឹង​នៅ​ថ្ងៃ​ទី១៩​ មិថុនា​ថា ពួក គាត់​មិន​ចង់​ឲ្យ​ក្រុម​ហ៊ុន​មួយ​នេះ​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​កម្ទេច​ថ្មី​ភ្នំ​នៅ​តំបន់​ពួកគាត់​រស់​នៅ​ទេ ព្រោះ​បណ្ដាល​ឲ្យ​ហិនហោច​ភ្នំ ហើយ​បាន​ប៉ះពាល់​ដល់​ថ្នូរ​កប់​សព​ដូនតា​របស់​អ្នក​ស្រុក ដែល​ពួកគាត់​តែងតែ​នាំ​គ្នា​ធ្វើ​ពិធី​គោរព​បួងសួង​សុំ​សេចក្ដី​សុខ​ជា​រៀងរាល់​ឆ្នាំ​នោះ។អ្នក​ស្រី​បន្ថែម​ទៀត​ថា នៅ​ពេល​នេះ​ក្រុម​ហ៊ុន​មិន​ទាន់​បើក​ដំណើរ​ការ​ គឺ​អាជ្ញាធរ​អាច​ទប់ស្កាត់​បាន ក៏​ប៉ុន្តែ​ប្រសិន​បើ​បណ្ដោយ​តែ​មួយ​រយៈ​ខ្លី​​ទៀត​ ក្រុម​ហ៊ុន​គង់ មាន​បោះ​ទីតាំង​រួចរាល់​ហើយ​ច្បាស់​ជា​ពិបាក​ចាត់វិធានការ​ជា​ពុំខាន​ទេ៖ «ខ្ញុំ​មិន​គាំទ្រ​ឲ្យ​ក្រុម​ហ៊ុន​កម្ទេច​ថ្មភ្នំទេ​ ពួកខ្ញុំ​ចង់​បាន​ឲ្យ​ភ្នំ​នេះ​នៅ​ដូច​ដើម។ព្រោះ​ដំណាំ​ដាំដុះ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក៏​នៅ​ជុំវិញ​ភ្នំ​នេះ​ច្រើន​ដែរ​ ពួកខ្ញុំ​មិន​ដឹង​ធ្វើ​យ៉ាង​ណា​បញ្ឈប់​ក្រុម​ហ៊ុន​នេះ​បាន​ទេ »
ចំណែក​ពលរដ្ឋ​នៅ​ឃុំ​តាផូ​ម្នាក់ទៀត ថ្លែង​ថា ចាប់តាំង​តែ​ក្រុម​ហ៊ុន​គង់​មាន​បោះ​ទីតាំង​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​កម្ទេច​ភ្នំ​តាដុង​មក ធ្វើ​ឲ្យ​​អារម្មណ៍​របស់​ពួកគាត់​មិន​ស្ងប់​ឡើយ ដោយ​ម្នាក់​ៗ​អន្ទះសា​ចង់​ឲ្យ​ក្រុម​ហ៊ុន​នេះ​រុះរើ​ឧបករណ៍​របស់​ខ្លួន​​ចេញ​ពី​ភ្នំ​មួយ​នេះ​ឲ្យ​បាន​ឆាប់​ដែរ​ ក៏​ប៉ុន្តែ​មិន​អាច​ធ្វើ​ទៅ​បាន​ព្រោះ​ខាង​ក្រុម​ហ៊ុន​គេ​មាន​សមត្ថកិច្ច​ជា​ខ្នងបង្អែក​ជួយ​​ការពារ​យ៉ាង​រឹងមាំ​ ចំណែក​ពួកគាត់​ជា​ប្រជាពលរដ្ឋ​ក្រីក្រ​ហើយ​គ្មាន​អំណាច បាន​ត្រឹម​តែ​តវ៉ា​និង​ធ្វើ​លិខិត​ស្នាម​បញ្ជូន​ទៅ​ថ្នាក់​លើ​ឲ្យ​ជួយ​ទប់ស្កាត់​ ប៉ុន្តែ​ប្រមាណ​៣ខែ​ហើយ​ គ្មាន​ចំណាត់​ការ​ពី​ថ្នាក់​លើ​នោះ​ ចំណែក​ឯ​ក្រុមហ៊ុន​​កាត់​តែ​សម្រុក​ដំឡើង​គ្រឿង​ចក្រ​បាន​ដោយសេរី៖ «ខ្ញុំ​មិន​ចង់​ក្រុម​ហ៊ុន​ធ្វើ​ព្រោះ​អី​ ដើម្បី​ទុក​ភ្នំ​ឲ្យ​ក្មេង​ជំនាន់​បាន​ឃើញ​ភ្នំ​តម្កល់​សព​របស់​ដូនតា ព្រោះ​យើង​បាន​រក្សា​ភ្នំ​នេះ​ទុកជា​យូរ​ណាស់​ហើយ »
ចំណែក​អភិបាល​ស្រុក​ស្វាយចេក​ លោក​ លឿង សុភ័ក្រ​ ពុំ​មាន​ប្រតិកម្ម​អី​ជុំវិញ​នឹង​ការ​លើក​ឡើង​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​នេះ​ទេ ដោយ​លោក​​ទទួល​ទូរស័ព្ទ​ហើយ​ នៅ​ពេល​ប្រាប់​ថា​វិទ្យុ​អាស៊ី​សេរី​ លោក​ក៏​បាន​ផ្ដាច់​ទៅ​វិញ​ភ្លាម។ ចំណែក​ប្រធាន​មន្ទីរ​រ៉ែ និង​ថាមពល​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ​ក៏​ពុំ​អាច​ទាក់​ដែរ​បាន ដោយ​លោក​ពុំ​ទទួល​ទូរស័ព្ទ។ ទោះ​ជា​យ៉ាងនេះ​ក្ដី ក៏​កន្លង​មក អភិបាល​ស្រុក​ស្វាយ​ចេក​លោក លឿង សុភ័ក្រ​ ធ្លាប់​មាន​ប្រសាសន៍​ថា លោក​មិន​ទាន់​អាច​បំភ្លឺ​ចំពោះ​រឿង​នេះ​បាន​នៅ​ឡើយ​ទេ៖ «អូរ​ណែ !​ ខ្ញុំ​សុំ​អធ្យាស្រ័យ​ គឺ​ខ្ញុំ​មិន​ទាន់​អាច​ឆ្លើយ​បាន​ទេ ដោយ​រង់ចាំ​សួរ​យោបល់​តាម​ឋានានុក្រម​ពី​ថ្នាក់​លើ​មក​សិន​ចាំ​ខ្ញុំ​ឆ្លើយ​តាម​ក្រោយ​បាទ »
ចំណែក​មេភូមិ​គោក​កី លោក ឌិន បាន់ មាន​ប្រសាសន៍​ ថា ក្រុមហ៊ុន គង់ មាន កំពុង​បោះ​ទីតាំង​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​វាយកម្ទេច​ថ្ម​នៅ​ភ្នំ​តាដុង ឃុំ​តាផូ ស្រុក​ស្វាយចេក យ៉ាង​មមាញឹក ហើយ​ថា​លោក​ប្រមូល​​ស្នាមមេដៃ​ពលរដ្ឋ​​បាន​ប្រមាណ​១ពាន់​នាក់​(១,០០០)ដាក់​ទៅ​អាជ្ញាធរ​ស្រុក​​និង​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ​​ ដើម្បី​ឲ្យ​ជួយ​អន្តរាគមន៍​រួច​មក​ហើយ ប៉ុន្តែ​គ្មាន​អាជ្ញាធរ​ណា​អើពើ​នឹង​ពាក្យ​បណ្ដឹង​របស់​ពួកគាត់​នោះ​ទេ។លោក​អះអាង​ថា​មូលហេតុ​ដែល​ពួកគាត់​មិន​ឲ្យ​ក្រុម​ហ៊ុន​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​ថ្ម​ភ្នំ​​មួយ​នេះ​ ​ដោយសារ​ភ្នំ​នេះ​ជា​ទីវាល​សម្រាប់​ឃ្វាលគោ​ក្របី​របស់​អ្នក​ស្រុក​ផង​ និង​ជា​ទីតាំង​ថ្នូរ​បញ្ចុះ​ដូនតា​របស់​ពួកគាត់​ផង ដូច្នោះ​ពួកគាត់​មិន​អាច​បណ្ដោយ​ឲ្យ​ភ្នំ​នេះ​​ហិនហោច​ដោយសារ​តែ​ក្រុម​ហ៊ុន​នេះ​​បាន​​​ទេ៖ «អីចឹង​គាត់​មិន​បាន​ឆ្លើយ​តប​មក​វិញ​ក៏​គេ​បន្ត​ការងារ​រហូត​មក​ដល់​សព្វថ្ងៃ​ គឺ​គេ​មិន​ស្ដាប់​ពួក​ខ្ញុំ​ទេ​ ហើយ​ជា​បញ្ហា​មួយ​ធ្វើ​ឲ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​សត្តិ អារម្មណ៍​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​​។សំណូម​ពរ​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​គឺ​ចង់​ឲ្យ​ក្រុម​ហ៊ុន​បញ្ឈប់​នឹង​ឯង​ តែ​គេ​នៅ​តែ​ដំណើរ​ការ​ ហើយ​ប្រជាពលរដ្ឋ​មិន​ដឹង​ជា​ទៅ​ពឹង​នរណា​ទេ​អីចឹង​នោះ »
លោក ឌិន បាន់ បន្ថែម​ទៀត​ថា នៅ​លើ​ភ្នំ​នេះ​មាន​ទូល​ប្រាសាទ​បូរាណ​ចំនួន​៣កន្លែង ​ដែល​ជា​ទី​សក្ការ​របស់​ពលរដ្ឋ​នៅ​តំបន់​នោះ​ ហើយ​ជា​រៀងរាល់​ឆ្នាំ​ពលរដ្ឋ​ក្នុង​ឃុំ​តាផូ​តែងតែ​នាំគ្នា​ទៅ​ធ្វើ​បុណ្យ​ទាន​នៅ​លើ​ភ្នំ​លើ​ភ្នំ​មួយ​នេះ​ជា​ប្រចាំ​។លោក ឌិន បាន់ អះអាង​ថា​ ទាំង​អាជ្ញាធរ​ភូមិ​និង​ពលរដ្ឋ​មិន​ចង់​ឲ្យ​ក្រុម​ហ៊ុន​ទៅ​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​នៅ​លើ​ភ្នំ​នោះ​ទេ​ គឺ​ចង់​ឲ្យ​របប​លោក ហ៊ុន សែន ជួយ​ថែរក្សា​ភ្នំ​មួយ​នេះ​ឲ្យ​បាន​គង់វង្ស ដើម្បី​ទុក​ប្រើប្រាស់​ និង​បន្សល់​ជា​កេរដំណែល​ភ្នំ​នេះ​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​នៅ​ជំនាន់​ក្រោយៗ ទៀត​បាន​សិក្សា និង​គោរព​បូជា​បន្ត​ទៀត។
ក្រុម​ហ៊ុន គង់ មាន ចាប់ផ្ដើម​បោះ​ទីតាំង​ដំឡើង​គ្រឿងចក្រ​កម្ទេច​ថ្មភ្នំ​តាដុង​តាំង​ពី​​ដើម​ខែ​មករា​មក។កន្លង​មក ពលរដ្ឋ​ធ្លាប់​​បាន​ប្រាប់​ទៅ​តំណាង​ក្រុម​ហ៊ុន​​មួយ​នេះ​ជា​ច្រើន​ដង​ហើយ ប៉ុន្តែ​ខាង​ក្រុម​ហ៊ុន​ហាក់​ធ្វើ​ព្រងើយ ហើយ​ថែម​ទាំង​បាន​ប្រាប់​អ្នក​ស្រុក​វិញ​ថា​ ប្រសិន​បើ​ទុក​ភ្នំ​នេះ​​នឹង​​នាំ​ឲ្យ​ចង្រៃ​ ហើយ​​បណ្ដាល​​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​នៅ​ក្នុង​ភូមិ​កាន់តែ​ក្រីក្រ​ទៅវិញ​ទេ​ ដូច្នេះ​​ទុកឲ្យ​ក្រុម​ហ៊ុន​កាយ​​យក​ថ្ម​​ទៅ​លក់​ប្រសើរ​ជាង។
អាស៊ី​សេរី​ពុំ​ទាន់​អាច​រក​ប្រភព​ទាក់ទង​ខាង​​តំណាង​ក្រុម​ហ៊ុន​ គង់ មាន ដើម្បី​សុំ​អត្ថាធិប្បាយ​ជុំវិញ​បញ្ហា​នេះ​បាន​ទេ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​ទី១៩​មិថុនា។
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​ប្រជាពលរដ្ឋ​លើក​ឡើង​ថា​ ក្រុម​ហ៊ុន​មួយ​នេះ​​ដំណើរ​ការ​ទៅ​បាន ​ដោយសារ​មាន​ភ្លើង​ខៀវ​ពី​អាជ្ញាធរ​បន្ទាយមានជ័យ ទើប​បាន​ជា​មេឃុំ​នឹង​អាជ្ញាធរ​ស្រុក​មិន​ហ៊ាន​ចាត់វិធានការ​​លើ​រឿង​នេះ។
មន្ត្រី​សម្របសម្រួល​សមាគម​ការពារ​សិទ្ធិមនុស្ស​ អាដហុក (Adhoc) ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ​លោក ស៊ុំ ច័ន្ទគា អះអាង​ថា​លោក​ក៏​បាន​ទទួល​ដំណឹង​នេះ​ពី​ប្រជាពលរដ្ឋ​ដែរ ក៏​ប៉ុន្តែ​លោក​មិន​ទាន់​បាន​ចុះ​ទៅ​ស្រាវជ្រាវ​ដល់​ទីកន្លែង​នៅ​ឡើយ​ទេ។ លោក​បន្ថែម​ទៀត​ថា ការ​ធ្វើ​អាជីវកម្ម​នៅ​លើ​ភ្នំ​នេះ នឹង​បង្ក​ផល​ប៉ះពាល់​ខ្លាំង​ដល់​ការ​រស់​នៅ​របស់​ពលរដ្ឋ​ជា​ច្រើន​គ្រួសារ ហើយ​លោក​ថា​បញ្ហា​ដែល​សំខាន់​នោះ​ គឺជា​ភ្នំ​មួយ​នេះ​​ជា​ទី​សក្ការ​របស់​អ្នក​ស្រុក​ ដែល​ពួកគាត់​មាន​ជំនឿ​តាំង​ពី​យូរលង់​ណាស់​មក​ហើយ៖ «វា​មិន​គួរណា​កើត​ឡើង​ទេ គួរតែ​រៀបចំ​ទីកន្លែង​នឹង​ឲ្យ​ក្លាយ​ទៅ​ជា​ទីកន្លែង​ទេសចរ​ធម្មជាតិ​ជា​ការ​ប្រសើរ​ ខាង​ក្រសួង​រ៉ែ​និង​ថាមពល​ត្រូវ​តែ​យក​ចិត្ត​ដាក់​ ព្រោះ​ជា​សម្បត្តិ​ធម្មជាតិ​របស់​ខ្មែរ​យើង​ មិន​មែន​ឃើញ​មួយ​ដុំ​នឹង​ជា​ឆ្អឹង​ទទឹង​ករ​ ដែល​គិត​ទុក​ភ្នំ​ទៅ​ថា​ខាត​អី​ ខ្ញុំ​គិត​ថា​វា​មិន​ខាត​ទេ »
ប្រជាពលរដ្ឋ​ និង​មេភូមិ​គោក​កី​អះអាង​ថា​ សព្វ​ថ្ងៃ​ក្រុម​ហ៊ុន ​គង់មាន​ បាន​ដំឡើង​ឧបករណ៍​សម្រេច​បាន​ជាង​ ៩៥ភាគរយ​ហើយ គឺ​នៅ​សល់​​តែ​ការ​អូស​ខ្សែ​ភ្លើង​ត​​ភ្ជាប់​ទៅ​ចង្កេះ​ភ្នំ​ ហើយ​អាច​ដំណើរការ​​យ៉ាង​យូរ​ប្រហែល ​២ខែ​ទៀត​ប៉ុណ្ណោះ។​ ពលរដ្ឋ​ចំនួន​ ៣ឃុំ គឺ​ស្មើ​នឹង​ប្រមាណ​ ៥ពាន់ (៥,០០០)​គ្រួសារ ដែល​តែង​គោរព​បូជា នឹង​ទាញ​យក​ប្រយោជន៍​ពី​​ភ្នំ​មួយ​នេះ។ ភ្នំ​នេះ​មាន​ទទឹង​ប្រហែល​១ពាន់ ​៥០០​ម៉ែត្រ (១,៥០០) និង​បណ្ដោយ​ប្រមាណ ​២ពាន់​ម៉ែត្រ (២,០០០) ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ឃុំ​តាផូ ស្រុក​ស្វាយ​ចេក ​ខេត្ត​បន្ទាយមានជ័យ។ អ្នក​ភូមិ​ចាត់​ទុក​ភ្នំ​មួយ​នេះ​ជា​សម្បត្តិ​ធម្មជាតិ​តែ​មួយ​គត់​របស់​ពួក​គាត់ ដោយ​ពួកគាត់​​រំពឹង​ទុក​ថា នៅ​ថ្ងៃ​អនាគត​ភ្នំ​នេះ​ នឹង​ប្រែក្លាយ​ជា​រមណីយដ្ឋាន​ធម្មជាតិ​យ៉ាង​ស្រស់​ស្អាត ព្រោះ​​នៅ​ពី​ខាង​មុខ​ភ្នំ​មាន​​អាង​ទឹក​ដ៏​ធំ​តាំង​ពី​សម័យ​បូរាណ។ អ្នក​ភូមិ​ទទូច​ឲ្យ​​អាជ្ញាធរ​ពាក់ព័ន្ធ​​បញ្ឈប់​ក្រុម​ហ៊ុន​នេះ​ជា​បន្ទាន់​ ហើយ​ពួកគាត់​អះអាង​ថា​ ប្រសិន​បើ​អាជ្ញាធរ​នៅ​តែ​មិន​វិធាន​ទៀត ពួកគាត់​នឹង​នាំគ្នា​តវ៉ា​ទ្រង់ទ្រាយ​ធំ​នៅ​តំបន់​ភ្នំ​នេះ​ក្នុង​ពេល​បោះឆ្នោត​ខាងមុខ៕