ពលរដ្ឋ​ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ​បារម្ភ​ចំពោះ​សកម្មភាព​ឈូស​ឆាយ​ព្រៃ​លិច​ទឹក​គ្មាន​ការ​ទប់ស្កាត់
ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ឃុំ​ទួលស្នួល ស្រុក​ក្រូចឆ្មារ ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ ឲ្យ​ដឹង​ថា សកម្មភាព​ឈូស​ឆាយ​ព្រៃ​លិច​ទឹក​នៅ​ក្នុង​ឃុំ ចាប់​ផ្ដើម​កម្រើក​ជា​ថ្មី​ពី​សំណាក់​ឈ្មួញ​អ្នក​មាន​ប្រាក់ ដោយ​មិន​មាន​អាជ្ញាធរ​ទប់ស្កាត់​ឡើយ។
យ៉ាង​ណា អាជ្ញាធរ​បញ្ជាក់​ថា អ្នក​កាប់​ទន្ទ្រាន​ទាំង​នោះ​ជា​ប្រជាពលរដ្ឋ ហើយ​អាជ្ញាធរ​នឹង​រក​វិធានការ​ណែនាំ​ពួក​គាត់​មិន​ឲ្យ​បំផ្លាញ​ព្រៃ​លិច​ទឹក​ទាំង​នោះ​ត​ទៅ​ទៀត​ទេ។
ពលរដ្ឋ​ឲ្យ​ដឹង​ថា សកម្មភាព​ដាក់​គ្រឿងចក្រ​ពីរ​គ្រឿង​នៅ​ប្រចាំ​ការ​នៅ​ក្នុង​តំបន់​ព្រៃ​លិច​ទឹក ក្នុង​ឃុំ​ទួលស្នួល គឺ​ចាប់​ផ្ដើម​ជា​ថ្មី​ទៀត​តាំង​ពី​ខែ​មករា មក ដោយ​មិន​ឃើញ​អាជ្ញាធរ​ចេញ​មុខ​ហាម​ឃាត់​ពួក​គេ​នោះ​ទេ។ ពលរដ្ឋ​ថា ដី​ព្រៃ​លិច​ទឹក​នៅ​តំបន់​ហូត​អន្ទង់​ប្រមាណ ៥០​ហិកតារ ត្រូវ​បាន​អ្នក​មាន​ប្រាក់​យក​គ្រឿងចក្រ​ទៅ​ឈូស​ឆាយ ដែល​ធ្វើ​ឲ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​ជម្រក​ត្រី​ពង​កូន​នា​ពេល​ខាង​មុខ។
ពលរដ្ឋ​ម្នាក់​នៅ​ឃុំ​ទួលស្នួល សុំ​មិន​ឲ្យ​បញ្ចេញ​ឈ្មោះ​ឲ្យ​ដឹង​ថា លោក​ព្រួយ​បារម្ភ​នៅ​ពេល​ឃើញ​សកម្មភាព​ឈូស​ឆាយ​តំបន់​ព្រៃ​លិច​ទឹក​ចាប់​ផ្ដើម ពីព្រោះ​ព្រៃ​លិច​ទឹក​ទាំង​នោះ​វា​ជា​ជម្រក​ដ៏​សំខាន់​សម្រាប់​ត្រី​ពង​កូន ហើយ​ធ្វើ​ឲ្យ​បឹង​មួយ​ចំនួន​បាត់​បង់ និង​មួយ​ផ្នែក​ទៀត ធ្វើ​ឲ្យ​ប៉ះពាល់​ដល់​ដី​របស់​ពលរដ្ឋ ដែល​បាន​កាន់​កាប់​តាំង​ពី​មិន​ទាន់​មាន​ការ​ហាម​ឃាត់​ជាដើម៖ «ព្រោះ​កន្លង​មក​គ្រាន់​តែ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ទៅ​កាប់​យក​ឧស​យក​អី​ហ្នឹង​មិន​បាន​ផង ហើយ​ដល់​ឥឡូវ​មាន​អ្នក​មាន​ប្រាក់​យក​អាត្រាក់​ទៅ​រុញ គឺ​មិន​ឮ​ថា​ម៉េច​សោះ»
ដំបូង​ឡើយ ព្រៃ​លិច​ទឹក​នៅ​តំបន់​នោះ​ខ្លះ​ត្រូវ​បាន​ពលរដ្ឋ​នាំ​គ្នា​កាប់​រុក​រាន ដើម្បី​អាស្រ័យ​ផល​បាន​មួយ​រយៈ ប៉ុន្តែ​ក្រោយ​ពេល​រាជ​រដ្ឋាភិបាល​ហាម​ឃាត់​សកម្មភាព​បំផ្លាញ​ព្រៃ​លិច​ទឹក​នោះ ពលរដ្ឋ​ក៏​នាំ​គ្នា​ផ្អាក​សកម្មភាព​របស់​ខ្លួន។ ក្រោយ​មក​នៅ​ឆ្នាំ​២០១២ សកម្មភាព​ឈូស​ឆាយ​ព្រៃ​លិច​ទឹក​បាន​ចាប់​ផ្ដើម​ឡើង​នៅ​ក្នុង​តំបន់​មួយ​ចំនួន គឺ​តំបន់​ពន្លិច​សណ្ដាន់ ក្នុង​ឃុំ​ការពរប្រាំ អស់​ផ្ទៃ​ដី​ព្រៃ​លិច​ទឹក​រាប់​រយ​ហិកតារ ពី​សំណាក់​អ្នក​គ្រប់គ្រង​ក្រុមហ៊ុន​ចម្ការ​កៅស៊ូ​នៅ​ក្បែរ​នោះ។ រហូត​ដល់​ដើម​ឆ្នាំ​២០១៥ ក៏​មាន​សកម្មភាព​ឈូស​ឆាយ​ពី​សំណាក់​អ្នក​មាន​ប្រាក់​ជា​ថ្មី​ទៀត​នៅ​តំបន់​ហូត​អន្ទង់ នៅ​ក្នុង​ឃុំ​ទួលស្នួល អស់​ដី​រាប់​សិប​ហិកតារ​ទៀត។ ចំណែក​ពលរដ្ឋ​បាន​ដាក់​ពាក្យ​បណ្ដឹង​របស់​ខ្លួន​ទៅ​មន្ត្រី​មូលដ្ឋាន រហូត​ដល់​រដ្ឋសភា ប៉ុន្តែ​មិន​ទាន់​មាន​លទ្ធផល​វិជ្ជមាន​នៅ​ឡើយ​ទេ។
ទាក់ទង​បញ្ហា​នេះ មេ​ឃុំ​ទួលស្នួល លោក ធី សម្បត្តិ មាន​ប្រសាសន៍​ថា អ្នក​ចូល​កាប់​រុក​រាន​ដី​ព្រៃ​លិច​ទឹក​ថ្មីៗ​នេះ គឺ​ជា​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ទីនោះ ហើយ​ក៏​មិន​ដែល​មាន​ក្រុមហ៊ុន​ណា​ទៅ​ប៉ះពាល់​ដី​តំបន់​នោះ​ដែរ។ ចំណែក​អាជ្ញាធរ បាន​ហាម​ឃាត់​ពលរដ្ឋ​ជា​រឿយៗ ប៉ុន្តែ​ពួក​គាត់​នៅ​តែ​មិន​ព្រម​ស្តាប់។ លោក​ថា ទំហំ​ឈូស​ឆាយ​ដី​ព្រៃ​លិច​ទឹក​ថ្មីៗ​នេះ គឺ​មិន​ដល់ ១០​ហិកតារ​ទេ៖ «ខ្ញុំ​បាន​ឃាត់​ប្រជាពលរដ្ឋ​ហើយ ថា​ព្រៃ​នេះ​គេ​មិន​ឲ្យ​រុក​រាន​ទេ តែ​បើ​បង​ប្អូន​ទៅ​ធ្វើ​ខ្លួន​ឯង គឺ​ទទួល​ខុស​ត្រូវ​ខ្លួន​ឯង​ទៅ»
លោក​បន្ថែម​ថា សកម្មភាព​ឈូស​ឆាយ​នា​ប៉ុន្មាន​ថ្ងៃ​មក​នេះ ហាក់​ស្ងប់ស្ងាត់​ទៅ​វិញ​ហើយ។ យ៉ាង​ណា លោក​ថា​នឹង​បន្ត​ណែនាំ​ពលរដ្ឋ​មិន​ឲ្យ​រុក​រាន​យក​ដី​ព្រៃ​លិច​ទឹក​ទៀត​ទេ ពីព្រោះ​ជា​ជម្រក​យ៉ាង​សំខាន់​សម្រាប់​ត្រី​ពង​កូន និង​សម្រាប់​ស្ថិរភាព​បរិស្ថាន​នៅ​ពេល​ខាង​មុខ។
ដោយ​ឡែក​មន្ត្រី​សម្រប​សម្រួល​សមាគម​ការពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​អាដហុក (Adhoc) ខេត្ត​ត្បូងឃ្មុំ លោក នាង សុវ៉ាត មាន​ប្រសាសន៍​ថា ការ​ឈូស​ឆាយ​ដី​ព្រៃ​លិច​ទឹក គឺ​ជា​រឿង​ខុស​ច្បាប់។ លោក​បន្ត​ថា ពលរដ្ឋ​ដែល​អាជ្ញាធរ​អះអាង​ថា​ជា​អ្នក​ទៅ​កាប់​រុក​រាន​ដី​ព្រៃ​លិច​ទឹក គឺ​មាន​ខ្លះ​មែន ប៉ុន្តែ​អ្នក​ដែល​ទៅ​ឈូស​ឆាយ​ពិត​ប្រាកដ គឺ​ក្រុម​អ្នក​មាន​ប្រាក់​ប៉ុណ្ណោះ។ លោក​ថា ពេល​ឈ្មួញ​ឈូស​ឆាយ​បាន ហើយ​ក៏​បង្វិល​ដី​នោះ​ទៅ​ជួល​ឲ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​វិញ ដើម្បី​ងាយ​ស្រួល​ឆ្លើយ​ដាក់​ប្រជាពលរដ្ឋ​នៅ​ពេល​មាន​បញ្ហា​កើត​ឡើង៖ «ប្រជាពលរដ្ឋ​គាត់​ទៅ​ជាមួយ​គេ គាត់​ទៅ​អែបៗ​គេ​ទេ។ ហើយ​រឿង​ហ្នឹង​ទាក់ទង​រឿង​ពុក​រលួយ​ហ្មង»
លោក​បន្ថែម​ថា ប្រសិន​បើ​អាជ្ញាធរ​នៅ​តែ​មិន​អាច​ចាត់​វិធានការ​លើ​បញ្ហា​នេះ​ឲ្យ​មាន​ប្រសិទ្ធភាព​ទេ គឺ​បណ្ដាល​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​លែង​មាន​ជំនឿ​លើ​ប្រព័ន្ធ​ច្បាប់ ហើយ​នឹង​អាច​ឈប់​គោរព​ច្បាប់​ថែម​ទៀត​ផង៕