គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​រង​ការ​រិះគន់​នៅ​ក្នុង​សមាជ​បក្ស​សំបុក​ឃ្មុំ​សង្គម​ប្រជាធិបតេយ្យ
ប្រធាន​វិទ្យុ​សំបុក​ឃ្មុំ លោក ម៉ម សូណង់ដូ ត្រូវ​បាន​អង្គ​សមាជ​ដែល​រៀបចំ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៩ ខែ​កញ្ញា ជ្រើសរើស​ជា​ប្រធាន​គណបក្ស​សំបុក​ឃ្មុំ​សង្គម​ប្រជាធិបតេយ្យ។ នៅ​ក្នុង​អង្គ​សមាជ​នោះ លោក ម៉ម សូណង់ដូ និង​អ្នក​គាំទ្រ រិះគន់​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ថា​បោកប្រាស់​ឆន្ទៈ​រាស្ត្រ​ដើម្បី​អំណាច ហើយ​គ្មាន​វិធី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ជាតិ។ ទោះ​យ៉ាង​ណា មន្ត្រី​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ច្រាន​ចោល​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​នេះ។
លោក ម៉ម សូណង់ដូ ដែល​ធ្លាប់​ជា​អ្នក​គាំទ្រ​គណបក្ស​ប្រឆាំង​នោះ ពេល​នេះ​បាន​ក្លាយ​ជា​ប្រធាន​គណបក្ស​សំបុក​ឃ្មុំ​សង្គម​ប្រជាធិបតេយ្យ ហើយ​លោក​ចាប់​ផ្ដើម​វាយ​ប្រហារ​ពាក្យ​សម្ដី​មិន​សំចៃ​មាត់​លើ​ថ្នាក់ដឹកនាំ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ថា​គ្មាន​សមត្ថភាព​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​សង្គម​ជាតិ ដូចជា​បញ្ហា​ព្រំដែន​ជាដើម៖ «ខ្ញុំ​មាន​ដំណោះស្រាយ​ទាំងអស់ ហើយ​អ្នក​ទាំង​ពីរ​ហ្នឹង (លោក សម រង្ស៊ី និង​លោក កឹម សុខា) មិន​អាច​ដោះស្រាយ​បាន​ទេ។ ម៉ម សូណង់ដូ ដោះស្រាយ​បាន ពេល​ណា​ដែល​ជាប់​ឆ្នោត មិន​មែន​រក​ដំណោះស្រាយ​ដោយ​ប្រើ​កម្លាំង​បាយ​កាប់​ចាក់​ទេ គឺ​មាន​ច្បាប់ និង​សាក្សី​រស់»
​សមាជិក សមាជិកា​ប្រមាណ ១​ពាន់​នាក់ មក​ពី​បណ្ដា​ខេត្ត​ផ្សេងៗ ដែល​បាន​ចូល​រួម​សមាជ​គណបក្ស​សំបុក​ឃ្មុំ​ប្រជាធិបតេយ្យ កាល​ពី​​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​៩ ខែ​កញ្ញា នៅ​ក្នុង​បរិវេណ​គេហដ្ឋាន​លោក ម៉ម សូណង់ដូ នៅ​ឃុំ​គគីរ ក្នុង​ស្រុក​កៀនស្វាយ ខេត្ត​កណ្ដាល ក៏​បាន​លើកដៃ​ជ្រើសរើស​អនុ​ប្រធាន​បក្ស​ពីរ​រូប​ទៀត គឺ​លោក ហារី សំអាត និង​លោក​បណ្ឌិត​ច្បាប់ ហ៊ាង ឫទ្ធី។ ចំណែក​លោក យ៉ែម វណ្ណថន បាន​ក្លាយ​ជា​អគ្គលេខាធិការ និង​លោក អ៊ី សំអុល ជា​អគ្គ​ហិរញ្ញិក។
​អតីត​អ្នក​គាំទ្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ យ៉ាង​ស្រួច​ស្រាវ​ទាំង​នេះ​អះអាង​ថា ការ​រូប​រួម​គ្នា​បង្កើត​បក្ស​សំបុក​ឃ្មុំ​សង្គម​ប្រជាធិបតេយ្យ​នេះ ដោយសារ​តែ​ខឹង​នឹង​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ដើរ​ចូល​សភា ក្រោយ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ជាតិ ឆ្នាំ​២០១៣ ដោយ​មិន​គោរព​ឆន្ទៈ​រាស្ត្រ និង​ពាក្យ​សម្បថ​របស់​ខ្លួន​នៅ​មុខ​ប្រាសាទ​អង្គរវត្ត។
​អតីត​សមាជិក​គណៈកម្មការ​ប្រតិបត្តិ​ខេត្ត​ព្រៃវែង មក​ពី​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ មួយ​រូប គឺ​លោក សៀ ឆាយ យល់​ឃើញ​ថា មេដឹកនាំ​បក្ស​ប្រឆាំង​និយាយ​ល្អ តែ​ធ្វើ​អាក្រក់​ដោយ​យក​ឆន្ទៈ​រាស្ត្រ​ទៅ​ដូរ​យក​អំណាច ហើយ​គ្មាន​ឃើញ​លទ្ធផល​ជូន​ជាតិ​នោះ​ទេ៖ «ជាក់ស្តែង​ការ​ពី​កន្លង​ទៅ គាត់​ស្បថ​នៅ​មុខ​អង្គរវត្ត​ថា ឲ្យ​ទេវតា​បរាមុខ​ពួក​គាត់​ដែល​គាត់​និយាយ​ថា មិន​ចូល​ដៃ​ចូល​ជើង​ជាមួយ​ចោរ តែ​ឥឡូវ​យើង​ឃើញ​ស្រាប់​ហើយ​ថា តើ​គាត់​ចូល​ជាមួយ​អ្នក​ណា?»
​ទាក់ទិន​បញ្ហា​នេះ មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ លោក អេង ឆៃអ៊ាង មាន​ប្រសាសន៍​ថា លោក​មិន​ចាប់​អារម្មណ៍​ចំពោះ​ការ​ចោទ​ប្រកាន់​របស់​គណបក្ស​ដែល​ទើប​បង្កើត​ថ្មី​ដែល​នៅ​ក្រៅ​រដ្ឋាភិបាល​នោះ​ទេ៖ «អ្នក​ដែល​ត្រូវ​មាន​តួនាទី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​ប្រទេស​ជាតិ បញ្ហា​នា​ពេល​បច្ចុប្បន្ន មិន​មែន​គណបក្ស​ដែល​បង្កើត​ថ្មី​នោះ​ទេ គឺ​គណបក្ស​កាន់​អំណាច។ អ៊ីចឹង​ហើយ​ក្នុង​នាម​ជា​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ដែល​មាន​អាសនៈ​ក្នុង​រដ្ឋសភា​ហ្នឹង យើង​មិន​ចាំបាច់​ទៅ​ឆ្លើយ​ឆ្លង​ជាមួយ​គណបក្ស​ដែល​នៅ​ក្រៅ​រដ្ឋាភិបាល​ដូច​គ្នា​ទេ។ សំខាន់ គឺ​យើង​ត្រូវ​តែ​ធ្វើ​ការងារ​ជាមួយ​គណបក្ស​កាន់​អំណាច ដើម្បី​រក​ដំណោះស្រាយ​ជូន​ប្រទេស​ជាតិ និង​ប្រជារាស្ត្រ​ខ្មែរ»
លោក ម៉ម សូណង់ដូ បញ្ជាក់​ថា គណបក្ស​របស់​លោក​មាន​គោលនយោបាយ​ចំនួន ២៦​ប្រការ ដើម្បី​ស្ដារ​ប្រទេស​ជាតិ​ឡើង​វិញ ដូចជា​ដំឡើង​ប្រាក់ខែ​មន្ត្រី​រាជការ និង​ការ​បញ្ចុះ​តម្លៃ​ទំនិញ និង​ធានា​ធ្វើ​យ៉ាង​ណា​អោយ​ជីវភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ​ថ្លៃថ្នូរ មាន​ពេទ្យ​ព្យាបាល​ត្រឹមត្រូវ។ ចំណែក​​ប៉ូលិស​ត្រូវតែ​ថែទាំ​សុវត្ថិភាព​ប្រជាពលរដ្ឋ រី​ឯ​ទាហាន​សម្រាប់​ការពារ​បូរណភាព​ទឹក​ដី។ បន្ថែម​ពី​នេះ លោក​នឹង​បង្កើត​ច្បាប់​អនុញ្ញាត​អោយ​ភេទ​ទី​បី រៀបការ​បាន​ទៀត​ផង។
​ទាក់ទិន​នឹង​ការ​កកើត​គណបក្ស​ច្រើន​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា​នេះ សាស្ត្រាចារ្យ​វិទ្យាសាស្ត្រ​នយោបាយ លោក​បណ្ឌិត រស់ រ៉ាវុធ យល់​ឃើញ​ថា គឺ​បង្ហាញ​ពី​ភាព​រឹង​មាំ​នៃ​លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ ហើយ​ធ្វើ​អោយ​ប្រជាពលរដ្ឋ​អាច​យល់​ដឹង​ច្រើន​ទៀត​ពី​បញ្ហា​សង្គម និង​នយោបាយ។
​ទោះ​យ៉ាង​ណា លោក​ជំរុញ​អោយ​ប្រជាពលរដ្ឋ​តាមដាន​នូវ​សកម្មភាព និង​គោលនយោបាយ​របស់​គណបក្ស​នីមួយៗ ដែល​បាន​ការ​សន្យា​នៅ​មុន​ការ​បោះ​ឆ្នោត ថា​តើ​បក្ស​ដែល​​អួត​ថា ខ្លួន​ស្នេហា​ជាតិ និង​មាន​ដំណោះស្រាយ​បញ្ហា​ជាតិ នៅ​ពេល​ឈ្នះ​ឆ្នោត​បាន​គ្រប់គ្រង​អំណាច​នោះ អនុវត្ត​បាន​កម្រិត​ណា?៖ «ដើម្បី​ដោះស្រាយ​បញ្ហា​បាន​ទាល់​តែ​មាន​អំណាច។ ទោះ​បី​ជា​យ៉ាង​ណា​ក៏ដោយ យើង​ពិនិត្យ​ទៅ​មើល​គោល​នយោបាយ​ជាមួយ​គណបក្ស​នីមួយៗ​ដែល​បាន​បង្កើត​ឡើង សុទ្ធតែ​បាន​ស្នេហា​ជាតិ និង​សុទ្ធតែ​ជួយ​ផល​ប្រយោជន៍​ប្រជាជន​ទាំងអស់ ប៉ុន្តែ​ការ​អនុវត្ត​យ៉ាង​ណា​នោះ អាស្រ័យ​លើ​ប្រជាពលរដ្ឋ​តាមដាន»
​នៅ​ឆ្នាំ​២០១៥ នេះ មាន​គណបក្ស​ចំនួន​បី​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​ថ្មី រួម​មាន​គណបក្ស​អំណាច​ខ្មែរ​របស់​លោក សួន សេរីរដ្ឋា គណបក្ស​សំបុក​ឃ្មុំ​សង្គម​ប្រជាធិបតេយ្យ របស់​លោក ម៉ម សូណង់ដូ និង​គណបក្ស​ប្រជាធិបតេយ្យ​មូលដ្ឋាន​របស់​លោក យ៉េង វីរៈ។ បក្ស​នយោបាយ​ថ្មី​ទាំង​នេះ នឹង​ចូល​រួម​ប្រកួតប្រជែង​ក្នុង​ការ​បោះឆ្នោត​ឃុំ-​សង្កាត់ នៅ​ឆ្នាំ​២០១៧ និង​បោះឆ្នោត​ថ្នាក់​ជាតិ​នៅ​ឆ្នាំ​២០១៨៕