សង្គមស៊ីវិលថ្កោលទោសចំពោះការដុតបំផ្លាញគំនរឈើក្នុងបរិវេណដីសម្បទានសេដ្ឋកិច្ច ប៊ិញ ភឿក ក្រចេះ រាប់ប៊ើ១ (Binh Phuoc Kratie Rubber 1) របស់វៀតណាម នៅខែត្រមណ្ឌលគិរី កាលពីថ្ងៃទី២១ ខែមករា បន្ទាប់ពីប្រតិបត្តិការរបស់កម្លាំងប្រដាប់អាវុធនៃគណៈកម្មការជាតិបង្ក្រាបបទល្មើសព្រៃឈើ ឡោមព័ទ្ធទីតាំងស្តុកឈើជាច្រើនទីតាំង នៅខែត្រមួយចំនួននៅភាគឦសាន។ លើសពីនេះ សង្គមស៊ីវិលទាមទារឲ្យរដ្ឋាភិបាលចាប់ជនល្មើសផ្ដន្ទាទោសតាមច្បាប់ និងដាក់ទោសចំពោះក្រុមហ៊ុនសម្បទានសេដ្ឋកិច្ចណាដែលពាក់ព័ន្ធនឹងអាជីវកម្មព្រៃឈើខុសច្បាប់។
មន្ត្រីសង្គមស៊ីវិល នៅថ្ងៃទី២៣ ខែមករា អំពាវនាវឲ្យរដ្ឋាភិបាលដាក់ទោស និងពិន័យធ្ងន់ធ្ងរចំពោះក្រុមហ៊ុនសម្បទានសេដ្ឋកិច្ច និងអ្នកពាក់ព័ន្ធទាក់ទិនល្មើសព្រៃឈើ ជាពិសេសគឺការដុតបំផ្លាញឈើប្រណិតជាច្រើនគំនរ ដើម្បីបំផ្លាញភស្តុតាង។ សង្គមស៊ីវិលចាត់ទុកការដុតបំផ្លាញឈើប្រណិតជាច្រើនម៉ែត្រគូបកាលពីថ្ងៃទី២១ ខែមករា ថាជាអំពើផ្គើននឹងបទបញ្ជារបស់រដ្ឋាភិបាល និងផ្គើននឹងគណៈកម្មការជាតិបង្ក្រាបបទល្មើសព្រៃឈើដែលកំពុងបំពេញភារកិច្ច។
មន្ត្រីឃ្លាំមើលបញ្ហាព្រៃឈើសមាគមអាដហុក (ADHOC) ខែត្រមណ្ឌលគិរី លោក សុក រដ្ឋា ចាត់ទុកការដុតបំផ្លាញឈើជាច្រើនម៉ែត្រគូបក្នុងបរិវេណដីសម្បទានសេដ្ឋកិច្ច ប៊ិញ ភឿក ក្រចេះ រាប់ប៊ើ ១ របស់វៀតណាម ថា ជាការទាល់ច្រក និងមិនទទួលខុសត្រូវរបស់ក្រុមហ៊ុន និងភាគីពាក់ព័ន្ធ បន្ទាប់ពីប្រតិបត្តិការចុះបង្ក្រាបរបស់កងកម្លាំងចម្រុះប្រដាប់អាវុធគ្រោងចុះត្រួតពិនិត្យតំបន់នោះ។
លោកថា ករណីនេះគឺជាសញ្ញាបង្ហាញឲ្យឃើញពីភាពល្មើសច្បាប់ទាក់ទិនឧក្រិដ្ឋកម្មព្រៃឈើដ៏ធំជាច្រើនឆ្នាំកន្លងមក៖ «កើតចេញពីអ្នកដែលឃុបឃិត កន្លងទៅពាក់ព័ន្ធបទល្មើសឧក្រិដ្ឋកម្មព្រៃឈើនៅក្នុងទីតាំង នៅក្រុមហ៊ុននេះ គាត់មានចេតនាធ្វើការដុតបំផ្លាញ និងកម្ទេចនៃបទល្មើសឧក្រិដ្ឋព្រៃឈើនេះ។ សមាគមយើងខ្ញុំមានការថ្កោលទោស»។
លោក សុក រដ្ឋា អះអាងថា ក្រុមហ៊ុនរបស់វៀតណាម និងអ្នកពាក់ព័ន្ធ ត្រូវទទួលទោសទាក់ទិនការផ្ដល់មធ្យោបាយទីតាំង និងការលាក់បាំងព័ត៌មាននៃបទល្មើសឧក្រិដ្ឋកម្មព្រៃឈើ ថាអាចឃុបឃិតទទួលផលប្រយោជន៍ពីការផ្ដល់មធ្យោបាយ និងទីតាំងដល់ឈ្មួញ។
លោក សុក រដ្ឋា កត់សម្គាល់ថា ក្រុមហ៊ុនសម្បទានសេដ្ឋកិច្ច ប៊ិញ ភឿក ក្រចេះ រាប់ប៊ើ ១ អាចជាឃ្លាំងមួយដែលអាចបម្លែងឈើខុសច្បាប់ឲ្យមកស្របច្បាប់ ដោយដឹកពីខាងក្រៅមកស្តុកទុកក្នុងក្រុមហ៊ុន ហើយដាក់ឈ្មោះថា ជាឈើស្របច្បាប់នៅបរិវេណដីក្រុមហ៊ុនដែលរដ្ឋាភិបាលផ្ដល់សិទ្ធិ៖ «ដុតបំផ្លាញវត្ថុតាងនៃបទល្មើសនេះ វាជាសកម្មភាពមួយផ្គើន ផ្គើនទៅនឹងច្បាប់ព្រៃឈើ ផ្គើនទៅនឹងចំណាត់ការរបស់រដ្ឋាភិបាល។ បើទោះបីជាសកម្មភាពនេះកើតឡើងជាអំពើរបស់អ្នកណាក៏ដោយ អ្នករកស៊ីឈើ ជាម្ចាស់ឈ្មួញឈើ ត្រូវតែទទួលខុសត្រូវចំពោះមុខច្បាប់ ហើយគណៈកម្មការត្រូវតែមានការផ្ដន្ទាទោសដើម្បីទុកជាគំរូ»។
វិទ្យុអាស៊ីសេរី មិនអាចរកប្រភពទាក់ទងតំណាងក្រុមហ៊ុន ប៊ិញ ភឿក ក្រចេះ រាប់ប៊ើ ១ របស់វៀតណាម បានទេ នៅថ្ងៃទី២៣ ខែមករា។
ក្រុមហ៊ុន ប៊ិញ ភឿក ក្រចេះ រាប់ប៊ើ ១ របស់វៀតណាម វិនិយោគដំណាំឧស្សាហកម្មកៅស៊ូ ទទួលសិទ្ធិវិនិយោគលើផ្ទៃដីជាង ១ម៉ឺនហិកតារតាំងពីឆ្នាំ២០១០ ឋិតនៅឃុំស្រែឈូក ស្រុកកែវសីមា ខែត្រមណ្ឌលគិរី។
ទាក់ទិននឹងបញ្ហានេះ ប្រធានក្រុមស្រាវជ្រាវនៃរាជបណ្ឌិត្យសភាកម្ពុជា លោកបណ្ឌិត សុខ ទូច បានបង្ហោះរូបភាពគំនរឈើដែលដុតបំផ្លាញក្នុងបណ្ដាញសង្គមហ្វេសប៊ុក (Facebook) កាលពីថ្ងៃទី២២ ខែមករា ឲ្យដឹងថា ការដុតបំផ្លាញឈើប្រណិតគឺមិនត្រឹមត្រូវ ហើយក៏មិនមែនជាដំណោះស្រាយទេ។ ទី១ បំផ្លាញព្រៃឈើ ទី២ បំផ្លាញបរិស្ថាន គួរដាក់ដេញថ្លៃដើម្បីយកថវិកាមកជួយមន្ទីរពេទ្យគន្ធបុប្ផា និងជួសជុលផ្លូវដែលបានបំផ្លាញដោយសារការដឹកឈើ ហើយការធ្វើបែបនេះត្រូវផាកពិន័យទ្វេដង។
ប្រធានអង្គការកិច្ចការពិសេសសិទ្ធិមនុស្សកម្ពុជា លោក អ៊ូច ឡេង ចាត់ទុកការដុតបំផ្លាញឈើជាច្រើនម៉ែត្រគូបរបស់ក្រុមហ៊ុនវៀតណាម ថាមើលងាយប្រព័ន្ធច្បាប់របស់កម្ពុជា៖ «ឈើដែលត្រូវគេបំផ្លាញហើយ អ្នកណាក៏យកមិនបានដែរ។ នេះជាចរិតមួយឈ្លើយជាទីបំផុត មនុស្សរបៀបនេះមិនគួរឲ្យមានវត្តមាននៅក្នុងស្រុកខ្មែរតទៅទៀតទេ គួរតែផ្ដន្ទាទោសយ៉ាងតឹងរ៉ឹងបំផុតកុំឲ្យប្រព្រឹត្តតទៅទៀត»។
គំនរឈើដែលត្រូវបានដុតបំផ្លាញចោលចំនួន ១៧គំនរ ដែលមានមុខកាត់ចាប់ពី ៣តឹក ដល់ ៦តឹក ប្រវែងចាប់ពី ២ម៉ែត្រ ដល់ ៣ម៉ែត្រ ភាគច្រើនជាប្រភេទឈើប្រណិត ដូចជាធ្នង់ ប្រមាណជាង ១០០ម៉ែត្រគូប ឋិតក្នុងបរិវេណដីសម្បទានសេដ្ឋកិច្ចវៀតណាម ឈ្មោះ ប៊ិញ ភឿក ក្រចេះ រាប់ប៊ើ ១ ឋិតនៅភូមិចក់ចា ឃុំស្រែឈូក ស្រុកកែវសីមា ខែត្រមណ្ឌលគិរី។
វិទ្យុអាស៊ីសេរី មិនអាចទាក់ទងអ្នកនាំពាក្យកងរាជអាវុធហត្ថលោក អេង ហ៊ី ដើម្បីបញ្ជាក់ពីចំណាត់ការលើក្រុមហ៊ុនវៀតណាម ដែលបានដុតបំផ្លាញព្រៃឈើជាច្រើនម៉ែត្រគូបនោះ ប៉ុន្តែលោកធ្លាប់ប្រាប់វិទ្យុអាស៊ីសេរី ថា ប្រសិនបើមន្ត្រីបច្ចេកទេសរកឃើញថា ក្រុមហ៊ុន និងអ្នកពាក់ព័ន្ធជាប់ពាក់ព័ន្ធនឹងអាជីវកម្មព្រៃឈើខុសច្បាប់ត្រូវទទួលទោស៕