"កិច្ច​ព្រមព្រៀង​រវាង​បក្ស​ទាំង​២​នឹង​មិន​អាច​ធ្វើ​ឲ្យ​ការ​បោះឆ្នោត​២០១៨​មាន​ភាព​ត្រឹមត្រូវ"
ក្រុម​អង្គការ​ឃ្លាំមើល​ការ​បោះ​ឆ្នោត​នៅ​កម្ពុជា បាន​សាទរ​ចំពោះ​ការ​ព្រមព្រៀង​គ្នា​រវាង​បក្ស​កាន់​អំណាច និង​បក្ស​ប្រឆាំង​ដើម្បី​បញ្ចប់​ស្ថានភាព​ជាប់​គាំង​ផ្នែក​នយោបាយ​ដែល​អូស​បន្លាយ​អស់​រយៈ​ពេល​ជិត ១​ឆ្នាំ បន្ទាប់ពី​ការ​បោះ​ឆ្នោត​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៨ ខែ​កក្កដា ឆ្នាំ​២០១៣។ ប៉ុន្តែ​ក្រុម​អ្នក​វិភាគ​ខ្លះ​បាន​ព្យាករ​ថា កិច្ច​ព្រមព្រៀង​នេះ​នឹង​នៅ​តែ​មិន​អាច​ធ្វើ​ឲ្យ​ដំណើរ​ការ​បោះឆ្នោត​នៅ​ឆ្នាំ​២០១៨ មាន​ភាព​សេរី ត្រឹមត្រូវ និង​យុត្តិធម៌​ដដែល។
គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា បាន​សម្រេច​ដូច​បំណង​ប្រាថ្នា​របស់​ខ្លួន​ក្នុង​ការ​យក​ឈ្នះ​លើ​ការ​ចរចា​ជាមួយ​គណបក្ស​ប្រឆាំង​បន្ទាប់​ពី​ប្រើ​យុទ្ធ​សាស្ត្រ​ឈ្នះៗ ចាប់​ខ្លួន​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ចំនួន ៧​រូប និង​សកម្មជន​មួយ​រូប​ដាក់​ឃុំឃាំង ដែល​សង្គម​ស៊ីវិល​ចាត់​ទុក​ថា ជា​ការ​ចាប់​ខ្លួន​ធ្វើ​ជា​ចំណាប់​ខ្មាំង​ដើម្បី​បង្ខំ​ឲ្យ​បក្ស​ប្រឆាំង ចូល​តុ​ចរចា​ដោះស្រាយ​វិបត្តិ​នយោបាយ។
ទោះបីជា​យ៉ាង​ណា​ក៏ដោយ ក្រុម​អ្នក​ឃ្លាំមើល​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ចាត់​ទុក​ការ​ព្រមព្រៀង​ផ្នែក​នយោបាយ​រវាង​បក្ស​ប្រឆាំង​និង​បក្ស​កាន់​អំណាច ដើម្បី​បញ្ចប់​ជម្លោះ​នយោបាយ​ក្រោយ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ជាតិ កាល​ពី​ឆ្នាំ​២០១៣ នោះ​គ្រាន់​ជា​លទ្ធផល​មួយ​ដើម្បី​ឈាន​ទៅ​រក​ការ​ដោះលែង​ក្រុម​តំណាងរាស្ត្រ​បក្ស​ជំទាស់​ប៉ុណ្ណោះ។
ក្រុម​អ្នក​ឃ្លាំមើល​ខ្លះ​បង្ហាញ​ថា គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​ទទួល​បរាជ័យ​ក្នុង​ការ​ទាមទារ​ឲ្យ​រដ្ឋ​សភា​បោះ​ឆ្នោត​តាម​រូបមន្ត ២/៣ ក្នុង​ការ​អនុម័ត​លើ​ការ​ជ្រើសរើស​សមាសភាព គ.ជ.ប ដែល​ខ្លួន​ចង់​បាន​នោះ។
នាយក​ប្រតិបត្តិ​នៃ​គណៈកម្មាធិការ​ដើម្បី​ការ​បោះឆ្នោត​ដោយ​សេរី ត្រឹមត្រូវ និង​យុត្តិធម៌​នៅ​កម្ពុជា លោក គល់ បញ្ញា មាន​ប្រសាសន៍​ថា បើ​ទោះ​បី​ជា​មាន​ការ​យល់​ព្រម​គ្នា​លើ​សមាសភាព​នៃ​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​រៀបចំ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ក៏ដោយ ក៏​ឯករាជភាព​របស់ គ.ជ.ប នៅ​តែ​មាន​កម្រិត​ដដែល។
ការ​ព្រមព្រៀង​រវាង​បក្ស​កាន់​អំណាច​និង​បក្ស​ប្រឆាំង​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២២ ខែ​កក្កដា នេះ ក្រៅ​ពី​ឯកភាព​គ្នា​រៀបចំ​ក្បាល​ម៉ាស៊ីន​រដ្ឋ​សភា ដោយ​បែងចែក​តួនាទី​ដឹកនាំ​នៅ​ក្នុង​គណៈកម្មាធិការ​អចិន្ត្រៃយ៍​នៃ​រដ្ឋ​សភា គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​ក៏​បាន​ឯកភាព​គ្នា​ទៅ​លើ​សមាសភាព ៩​រូប នៃ​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​រៀបចំ​ការ​បោះឆ្នោត ក្នុង​នោះ​សមាសភាព ៤​រូប មក​ពី​ខាង​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា ហើយ​សមាសភាព ៤​រូប​ទៀត​មក​ពី​ខាង​គណបក្ស​ដែល​មាន​អាសនៈ​នៅ​ក្នុង​សភា​ដែល​មិន​ចូល​រួម​ក្នុង​រាជរដ្ឋាភិបាល ហើយ ១​រូប​ទៀត​គឺ​ត្រូវ​ជ្រើសរើស​ដោយ​មាន​ការ​ព្រមព្រៀង​គ្នា​រវាង​គណបក្ស​ដែល​មាន​អាសនៈ​ក្នុង​រដ្ឋ​សភា។ ប្រសិនបើ​រើស​សមាសភាព​មួយ​រូប​ទៀត​មិនបាន​ទេ​នោះ គ.ជ.ប ដែល​មាន​ស្រាប់​នៅតែ​បន្ត​អនុវត្ត​កិច្ចការ​ដដែល។ ប៉ុន្តែ​នៅ​ពេល​ណា​ជ្រើសរើស​បាន​សមាសភាព​មួយ​រូប​ទៀត​ពី​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ដោយ​សំឡេង ៥០​ភាគរយ​បូក​១ នៅ គ.ជ.ប រួច​ហើយ នោះ​រដ្ឋ​សភា​នឹង​ធ្វើ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ដោយ​សំឡេង ៥០​ភាគរយ​បូក​១ ដើម្បី​អនុម័ត​បន្ថែម។
ប៉ុន្តែ​ទោះ​បី​ជា​បែប​នេះ​ក្ដី លោក គល់ បញ្ញា បញ្ជាក់​ថា យ៉ាង​ហោច​ណាស់​គណបក្ស​ប្រឆាំង​អាច​មាន​លទ្ធភាព​ខ្លះ​ក្នុង​ការ​ចូលរួម​ជ្រើស​រើស​សមាសភាព គ.ជ.ប ជា​ជាង​ការ​សម្រេច​ជា​អត្តនោម័តិ​ពី​ខាង​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា។
ចំណុច​គន្លឹះ​ដែល​ក្រុម​មេដឹកនាំ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ តែង​ចង់​បាន​នោះ​គឺ​ការ​កែទម្រង់ គ.ជ.ប ឲ្យ​មាន​ឯករាជ្យ​តាម​រយៈ​ការ​បញ្ចូល​សមាសភាព​បី​រូប​ពី​ខាង​បក្ស​ប្រឆាំង​បី​រូប​ពី​បក្ស​កាន់​អំណាច និង​បី​រូប​ទៀត​ពី​សង្គម​ស៊ីវិល ហើយ​មាន​ការ​អនុម័ត​យល់​ព្រម​ដោយ​សំឡេង ២/៣ នៃ​សមាជិក​រដ្ឋ​សភា។ ចំណុច​នេះ​ហើយ​បាន​ធ្វើ​ឲ្យ​ស្ថានការណ៍​នយោបាយ​នៅ​កម្ពុជា ជាប់​គាំង ដោះ​ស្រាយ​មិន​ចេញ ខណៈ​គណបក្ស​កាន់​អំណាច​ទាមទារ​ឲ្យ​រដ្ឋសភា​ធ្វើការ​សម្រេច​យល់​ព្រម​លើ​សមាសភាព គ.ជ.ប តាម​រូបមន្ត ៥០% + ១។
ជុំវិញ​ការ​ព្រមព្រៀង​នយោបាយ​រវាង​បក្ស​កាន់​អំណាច និង​បក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​នេះ​ដែរ អ្នក​ស្រាវជ្រាវ​អំពី​ការ​អភិវឌ្ឍ​សង្គម លោក កែម ឡី បញ្ជាក់​ថា ដំណោះស្រាយ​នយោបាយ​រវាង​គណបក្ស​ធំៗ​ទាំង​ពីរ​នៅ​កម្ពុជា ក្នុង​រយៈពេល​ចុង​ក្រោយ​នេះ គឺ​គ្រាន់តែ​ជា​ការ​បន្ធូរ​បរិយាកាស​តានតឹង​ក្នុង​សង្គម និង​គ្រាន់តែ​ជួយ​សម្រាល​ដល់​ការ​ជាប់​ឃុំឃាំង​របស់​ក្រុម​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​ប្រឆាំង​ប៉ុណ្ណោះ។
លោក​បន្ត​ថា កិច្ចព្រមព្រៀង​នេះ​នឹង​មិន​អាច​ធ្វើ​ឲ្យ​ដំណើរការ​បោះ​ឆ្នោត​នៅ​ឆ្នាំ​២០១៨ ខាង​មុខ​ធ្វើ​ប្រកប​ដោយ​លក្ខណៈ​សេរី ត្រឹមត្រូវ និង​យុត្តិធម៌​នោះ​ទេ ដោយសារ​គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​នៅ​មិន​ទាន់​ព្រមព្រៀងគ្នា​លើ​ស្តង់ដារ ឬ​នីតិវិធី​នៃ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​នៅ​ឡើយ។
លោក កែម ឡី ចាត់​ទុក​ការ​ព្រមព្រៀង​នេះ​ថា គ្មាន​ប្រយោជន៍​អ្វី​សម្រាប់​មហាជន និង​សម្រាប់​ដំណើរ​ការ​លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ​នៅ​ក្នុង​សង្គម​នោះ​ឡើយ។ លោក កែម ឡី បញ្ជាក់​ថា យ៉ាងហោចណាស់​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​នយោបាយ​រវាង​បក្ស​ប្រឆាំង​និង​បក្ស​កាន់​អំណាច​ត្រូវ​បាន​កំណត់​និយមន័យ​នៃ​ពាក្យ​ប្រាំ អ្វី​ជា​សេរី អ្វី​ជា​យុត្តិធម៌ អ្វី​ជា​ឯករាជ្យ អ្វី​ជា​អព្យាក្រឹត ហើយ​អ្វី​ជា​ភាព​ត្រឹមត្រូវ​នោះ​ឡើយ។
ក្រុម​មេដឹកនាំ​បក្ស​ប្រឆាំង​កន្លង​មក​តែង​សន្យា​ចំពោះ​មុខ​មហាជន​ថា ខ្លួន​នឹង​តស៊ូ​ដើម្បី​កែទម្រង់ គ.ជ.ប ឲ្យ​ឯករាជ្យ ទាល់តែ​បាន ហើយ​ថា ខ្លួន​នឹង​មិន​ចូល​ប្រជុំ​សភា​ទេ​ប្រសិន​ណា​រដ្ឋ​សភា​មិន​ព្រម​អនុម័ត​សមាសភាព គ.ជ.ប តាម​រូបមន្ត ២/៣ នោះ។
ក្រុម​អ្នកប្រើប្រាស់​បណ្ដាញ​ទំនាក់ទំនង​សង្គម​ហ្វេសប៊ុក ជា​ច្រើន បាន​ចោទ​ជា​សំណួរ​ថា តើ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ នៅ​ពេល​នេះ​នឹង​មាន​វាសនា​ដូច​គណបក្ស​ហ៊្វុនស៊ិនប៉ិច​ដែរ ឬ​យ៉ាងណា? ហើយ​ថា តើ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ នឹង​អាច​រក​យុត្តិធម៌​ដល់​អ្នក​ដែល​បាន​បាត់បង់​ជីវិត និង​អ្នក​រង​របួស​ពី​ការ​ខិតខំ​ធ្វើ​បាតុកម្ម​គាំទ្រ​គណបក្ស​មួយ​នេះ​ដែរ​ឬ​ទេ? រីឯ​ការ​ដែល​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ប្រែ​ចិត្ត​យល់ព្រម​ទទួល​យក​រូបមន្ត ៥០% + ១ ក្នុង​ការ​អនុម័ត​សមាសភាព គ.ជ.ប នៅ​ពេល​នេះ គឺ​ផ្ទុយ​ពី​ការ​សន្យា​របស់​ខ្លួន​ចំពោះ​ម្ចាស់​ឆ្នោត៕