បក្ស​ទាំង​ពីរ​មិន​ឯកភាព​គ្នា​លើ​ចំណុច​ជ្រើសតាំង​សមាសភាព​គ.ជ.ប
គណបក្ស​នយោបាយ​​ជាប់​ឆ្នោត​ទាំង​ពីរ នៅ​មិនទាន់​ទម្លុះ​ភាព​ជាប់​គាំង​នយោបាយ​បាន​នៅ​ឡើយ​ទេ នៅ​ក្នុង​កិច្ច​ចរចា​ផ្លូវការ​នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​១២ មិថុនា។ តែ​គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​បាន​ឯកភាព​ទៅ​លើ​ចំណុច​មួយ​ចំនួន​នៅ​ក្នុង​កិច្ច​ចរចា​រយៈពេល​ខ្លី​ជាង​ពេល​ពី​មុនៗ​នោះ។ ក្រុម​អ្នក​វិភាគ​លើក​ឡើង​ថា គណបក្ស​ត្រូវ​តែ​សម្បទាន​ឲ្យ​គ្នា​ឲ្យ​បាន​ច្រើន​ជាង​នេះ ដើម្បី​ទទួល​បាន​ជោគជ័យ​នៅ​ក្នុង​ការ​ចរចា​បញ្ចប់​ជម្លោះ​នយោបាយ​ដ៏​រ៉ាំរ៉ៃ​នេះ។
គណបក្ស​នយោបាយ​ទាំង​ពីរ​បាន​ឯកភាព​ដាក់​ស្ថាប័ន​គណៈកម្មាធិការ​ជាតិ​រៀបចំ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ជា​ស្ថាប័ន​ធម្មនុញ្ញ ដោយ​ធ្វើ​វិសោធនកម្ម​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ​បន្ថែម ១​ជំពូក​ទៀត តែ​គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​មិន​ឯកភាព​គ្នា​ត្រង់​ចំណុច​ជ្រើសតាំង​សមាសភាព គ.ជ.ប នេះ​ទេ។
គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​និង​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា បាន​ជួប​គ្នា​ចរចា​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១២ មិថុនា នេះ មាន​រយៈពេល​ជាង ១​ម៉ោង​ទេ ហើយ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ មិន​បាន​ចូល​រួម​ធ្វើ​សន្និសីទ​សារព័ត៌មាន​ជាមួយ​គ្នា​នោះ​ឡើយ បន្ទាប់​ពី​ចេញ​ពី​បន្ទប់​ចរចា​នោះ។
មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា លោក ព្រុំ សុខា ដែល​ដឹក​នាំ​ការ​ចរចា និង​ជា​រដ្ឋលេខាធិការ​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ មាន​ប្រសាសន៍​ថា ការ​ចរចា​នេះ​វិវឌ្ឍ​ទៅ​មុខ។ ប៉ុន្តែ​លោក​បញ្ជាក់​ថា គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា មិន​អាច​ធ្វើ​វិសោធនកម្ម​ពី​សំឡេង​ភាគ​ច្រើន​ដាច់​ខាត មក ២ ភាគ ៣ វិញ បាន​ទេ ដោយ​លោក​បាន​រំលឹក​ពី​លោក សម រង្ស៊ី ជា​អ្នក​ស្នើ​សុំ​ទៅ​សភា​ឲ្យ​កែ​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ​មាត្រា​៩០ ពី ២ភាគ​៣ ទៅ ៥០​ភាគរយ បូក ១។
នៅ​ក្នុង​ការ​ចរចា​នេះ​មិន​បាន​លើក​អំពី​ការ​ផ្ដល់​អាជ្ញាប័ណ្ណ​ទូរទស្សន៍​ឲ្យ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​ទេ។
លោក ព្រុំ សុខា មាន​ប្រសាសន៍​ថា នៅ​ក្នុង​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ​មិន​បាន​ចែង​ឲ្យ​គណបក្ស​នយោបាយ​មាន​ទូរទស្សន៍​នោះ​ឡើយ។
នៅ​ក្នុង​ការ​ជួប​គ្នា​ចរចា​នេះ គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា បាន​ប្រគល់​សេចក្ដី​ព្រាង​របស់​ខ្លួន​ជូន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ស្ដីពី​វិសោធនកម្ម​មាត្រា​៧៦ និង​ការ​បង្កើត​ជំពូក​ថ្មី​ទាក់ទង​នឹង​ការ​បង្កើត​អង្គការ​រៀបចំ​ការ​បោះ​ឆ្នោត។
គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​បាន​យល់​ព្រម​បង្កើត​ជំពូក​ទី ១៥​ថ្មី ស្ដីពី​អង្គការ​រៀបចំ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ដែល​មាន​ចំនួន ២​មាត្រា គឺ​មាត្រា ១៥០​ថ្មី និយាយ​ពី​ការ​ចាត់ចែង​និង​គ្រប់គ្រង​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ប្រកប​ដោយ​ឯករាជ្យ និង​អព្យាក្រឹត និង​មាត្រា ១៥១​ថ្មី និយាយ​ពី​ការ​រៀបចំ​សមាជិក គ.ជ.ប និង​ការ​ជ្រើស​តាំង​សមាសភាព គ.ជ.ប ដោយ​រដ្ឋ​សភា។ គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​បាន​ខ្វែង​គំនិត​គ្នា​ចំពោះ​មាត្រា ១៥១​ថ្មី ត្រង់​ចំណុច​ជ្រើស​តាំង​សមាសភាព​នេះ ដោយ​ខាង​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ចង់​ឲ្យ​បោះឆ្នោត​អនុម័ត​ក្នុង​សភា​ដោយ​សំឡេង ២ ភាគ ៣ តែ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា ចង់​រក្សា​ការ​អនុម័ត​ដោយ​សំឡេង​ភាគ​ច្រើន​ដាច់​ខាត​ដូច​ដែល​មាន​ចែង​ក្នុង​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ​ដដែល។
មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ លោក អេង ឆៃអ៊ាង ជា​បេក្ខជន​តំណាង​រាស្ត្រ​ជាប់​ឆ្នោត​ខែត្រ​កណ្ដាល មាន​ប្រសាសន៍​ថា ការ​អនុម័ត​សំឡេង​ភាគ​ច្រើន​ដាច់​ខាត​នេះ គឺ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ចង់​បោះ​ឆ្នោត​ដោយ​សំឡេង​ភាគ​ច្រើន​ដាច់​ខាត​នោះ តែ​លើ​ការ​បោះ​ឆ្នោត​ជ្រើសតាំង​នាយករដ្ឋមន្ត្រី​ចំពោះ​គណបក្ស​ដែល​ឈ្នះ​ឆ្នោត​ទេ។
ទោះ​បី​ជា​យ៉ាង​ក៏ដោយ លោក ព្រុំ សុខា បាន​បង្ហើប​ថា ការ​ជួប​គ្នា​តាម​ទូរស័ព្ទ​រវាង​លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន និង​លោក សម រង្ស៊ី កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​៩ មេសា នោះ មេដឹកនាំ​ទាំង​ពីរ​បាន​ឯកភាព​គ្នា​បង្កើត​គណៈកម្មការ​ជំនាញ​ថ្មី​មួយ​ទៀត នៃ​រដ្ឋសភា គឺ​គណៈកម្មការ​ប្រឆាំង​អំពើ​ពុករលួយ​និង​អង្កេត ដោយ​ឲ្យ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ធ្វើ​ជា​ប្រធាន និង​គណៈកម្មការ ៤​ផ្សេង​ទៀត ពោល​គឺ​គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​ចែក​គណៈកម្មការ​ជំនាញ​ក្នុង​សភា​ម្ខាង ៥ គណៈកម្មការ​ធ្វើ​ជា​ប្រធាន ហើយ​តួនាទី​អនុ​ប្រធាន​សភា​ទី​១ ឲ្យ​ទៅ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ។
តំណាង​គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​បាន​អះអាង​ដោយ​សំដែង​សុទិដ្ឋិនិយម​ដូច​គ្នា​ថា ក្រុម​ការងារ​គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​នឹង​ជួប​គ្នា​បន្ត​ទៀត តែ​មិន​ទាន់​បញ្ជាក់​អំពី​កាលបរិច្ឆេទ​នៅ​ឡើយ​ទេ។
អ្នក​វិភាគ​នយោបាយ​លើក​ឡើង​ថា គណបក្ស​ទាំង​ពីរ​ត្រូវ​តែ​សម្បទាន​ឲ្យ​គ្នា​ឲ្យ​បាន​ច្រើន​ជាង​នេះ​ទៀត ដើម្បី​ឈាន​ទៅ​ដល់​ជោគជ័យ​លើ​ការ​ចរចា​បញ្ចប់​ជម្លោះ​នយោបាយ​នេះ៕