អង្គការ​ជាតិ-​អន្តរជាតិ​ទាមទារ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​រក​មុខ​អ្នក​បង្ក​របួស​លើ​តំណាងរាស្ត្រ​បក្ស​ប្រឆាំង
ក្រុម​អ្នក​ឃ្លាំមើល​ការ​រំលោភ​សិទ្ធិ​មនុស្សជាតិ និង​អន្តរជាតិ ទាមទារ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​ទីក្រុង​ភ្នំពេញ វែកមុខ​ជន​ដៃដល់​ករណី​បង្ក​របួស​ស្នាម​លើ​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​ប្រឆាំង​ពីរ​រូប​យក​មក​ផ្ដន្ទាទោស​តាម​ផ្លូវ​ច្បាប់។
នាយក​កម្មវិធី និង​ផែនការ​នៃ​គណៈកម្មការ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​អាស៊ី ប្រចាំ​ទីក្រុង​ហុងកុង លោក បាស៊ីល ហ្វើណាន់ដូ (Basil Fernando) ចាត់​ទុក​ការ​ប្រើ​អំពើ​ហិង្សា​ទៅ​លើ​ក្រុម​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ដែល​កើត​មាន​ក្នុង​ប្រទេស​កម្ពុជា គឺ​ជា​អសន្តិសុខ​សង្គម​ធ្ងន់ធ្ងរ ហើយ​រុញច្រាន​ស្ថានការណ៍​សិទ្ធិមនុស្ស​នៅ​កម្ពុជា ឱ្យ​ធ្លាក់​ទៅ​ក្នុង​ភាព​អាក្រក់​បំផុត។
​លោក បាស៊ីល បន្ត​ថា អាជ្ញាធរ​កម្ពុជា ត្រូវ​វែកមុខ​ជន់​ដៃដល់ និង​អ្នក​នៅ​ពី​ក្រោយ​នៃ​ការ​រៀបចំ​ឲ្យ​មាន​អំពើ​ហិង្សា​នេះ៖ «ស្ថានភាព​នៃ​ការ​ចោមរោម​បង្ក​របួស​ស្នាម​លើ​តំណាងរាស្ត្រ​ដោយ​ក្រុម​បាតុករ​វា​ជា​ការ​រំលោភ​ធ្ងន់ធ្ងរ​​ទៅ​លើ​សភា​ប្រជាធិបតេយ្យ​ខ្លួន​ឯង​ទៅ​វិញ​ទេ ហើយ​វា​ក៏​ជា​គំរាមកំហែង​មួយ​ទៅ​ដល់​រដ្ឋសភា​ទាំង​មូល។ អាជ្ញាធរ​ត្រូវ​ធ្វើ​ការ​ស៊ើប​អង្កេត​ឲ្យ​បាន​ហ្មត់ចត់​ទៅ​លើ​ក្រុម​ជន​ដៃដល់ អ្នក​កាង​ពី​ក្រោយ និង​បើក​មុខ​អ្នក​រៀបចំ​ឲ្យ​មាន​ការ​វាយប្រហារ​នេះ»
​លោក បាស៊ីល ហ្វើណាន់ដូ បញ្ជាក់​ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី តាម​ទូរស័ព្ទ​កាលពី​យប់​ថ្ងៃ​ច័ន្ទ ទី​២៦ ខែ​តុលា ថា កិច្ច​ការពារ​សុវត្ថិភាព​អ្នក​តំណាងរាស្ត្រ​គឺ​ជា​កាតព្វកិច្ច​របស់​សមត្ថកិច្ច​រដ្ឋាភិបាល។
​ក្រុម​បាតុករ​ដែល​មាន​និន្នាការ​គាំទ្រ​គណបក្ស​កាន់​អំណាច​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ច័ន្ទ បាន​នាំ​គ្នា​ស្រែក​ទាមទារ​នៅ​មុខ​អគារ​រដ្ឋសភា​ឲ្យ​ដក​អនុ​ប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ លោក កឹម សុខា ចេញ​ពី​តំណែង​អនុ​ប្រធាន​រដ្ឋ​សភា។
ស្រប​ពេល​ជាមួយ​គ្នា​នោះ​ដែរ បាតុករ​ខ្លះ​ដែល​មាន​ចង​កន្សែង​បិទ​មុខ មិន​ឲ្យ​ស្គាល់​អត្តសញ្ញាណ​បាន​ចាប់​អូស​តំណាង​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ ពីរ​រូប គឺ​លោក គង់ សុភា និង​លោក ញ៉យ ចំរើន ចេញ​ពី​រថយន្ត ហើយ​ព្រួត​គ្នា​ចោមរោម​វៃ​ទាត់​ធាក់​យ៉ាង​សាហាវ បណ្ដាល​ឱ្យ​រង​របួស​ជា​ទម្ងន់ ដួល​សន្លប់​នៅ​នឹង​កន្លែង។
បាតុកម្ម​ហិង្សា​នេះ​ធ្វើ​ឡើង​បន្ទាប់​ពី​លោក ហ៊ុន សែន ថ្លែង​ទៅ​កាន់​ក្រុម​អ្នក​គាំទ្រ​របស់​លោក​ក្នុង​ប្រទេស​បារាំង កាល​ពី​ថ្ងៃ​អាទិត្យ ទី​២៥ តុលា ថា បាតុកម្ម​ប្រឆាំង​នឹង​រូបលោក​នៅ​បារាំង គឺ​ជា​សិទ្ធិ​ប្រជាពលរដ្ឋ។ លោក ហ៊ុន សែន បាន​និយាយ​ភ្ជាប់​ថា ចំណែក​បាតុកម្ម​ប្រឆាំង​លោក កឹម សុខា ក៏​ជា​សិទ្ធិ​របស់​ពលរដ្ឋ​ដូច​គ្នា។
នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​បារាំង លោក ហ៊ុន សែន ថ្លែង​ថា៖ «បើ​លេង​កុំ​ខឹង បើ​ខឹង​កុំ​លេង បើ​គេ​លេង​នៅ​ភ្នំពេញ​វិញ​កុំ​ខឹង​នឹង​គេ ហើយ​លេង​ហ្នឹង​ប្រហែលជា​អស់​តំណែង​ជា​អនុ​ប្រធាន​សភា​ទៀត»
ជុំវិញ​អំពើ​ហិង្សា​នេះ ប្រធាន​មជ្ឈមណ្ឌល​សិទ្ធិមនុស្ស​កម្ពុជា អ្នកស្រី ចក់ សុភាព មាន​ប្រសាសន៍​ថា ទម្រង់​នៃ​ការ​ធ្វើ​បាតុកម្ម​ហិង្សា​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ច័ន្ទ គឺ​មាន​ភាព​អំណោយផល ហើយ​ដែល​ខុស​គ្នា​ខ្លាំង​ពី​ទម្រង់​នៃ​ការ​ធ្វើ​បាតុកម្ម​របស់​ក្រុម​បក្ស​ប្រឆាំង ឬ​ក្រុម​សកម្មជន​ដីធ្លី។
អ្នកស្រី​ហៅ​ការ​វាយ​ធ្វើ​បាប​តំណាងរាស្ត្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ នៅ​ពេល​នេះ​ថា ជា​ការ​រំលោភ​សិទ្ធិមនុស្ស​ធ្ងន់ធ្ងរ៖ «វា​ជា​ព្រឹត្តិការណ៍​មួយ​ដែល​គួរ​ឲ្យ​សោកស្ដាយ ហើយ​សម្រាប់​ខ្ញុំ​ផ្ទាល់ ខ្ញុំ​សូម​ថ្កោលទោស​រាល់​ទម្រង់​នៃ​ការ​ប្រើ​អំពើ​ហិង្សា ហើយ​បាតុកម្ម​ដែល​មាន​ដៅ​ទិស​ទៅ​រក​រដ្ឋាភិបាល​ហ្នឹង​តែង​មាន​ការ​រារាំង និង​ការ​បង្ក្រាប។ ប៉ុន្តែ​បាតុកម្ម​កាល​ពី​ព្រឹកមិញ​នេះ​ក៏​សាលា​ក្រុង​អះអាង​ថា មិន​មាន​ច្បាប់​អនុញ្ញាត​នោះ​ដែរ តែ​បាតុកម្ម​នោះ​នៅ​តែ​អាច​ប្រព្រឹត្ត​ទៅ​បាន​ហើយ​រហូត​ឈាន​ដល់​ការ​ប្រើ​អំពើ​ហិង្សា​ទៅ​ទៀត​ហ្នឹង ហើយ​គ្មាន​ការ​ទប់ស្កាត់​ទៅ​ទៀត។ ខ្ញុំ​ឃើញ​ការ​អនុវត្ត​ច្បាប់​នៅ​ស្រុក យើង​មាន​ស្តង់ដារ​ពីរ»
វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី មិន​អាច​សុំ​សេចក្ដី​បំភ្លឺ​ពី​ក្រសួង​មហាផ្ទៃ បាន​ទេ​ជុំវិញ​ចំណាត់​ការ​ករណី​អំពើ​ហិង្សា​លើ​ក្រុម​តំណាងរាស្ត្រ​បក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​នេះ។ ប៉ុន្តែ​លោក សុខ ឥសាន អ្នក​នាំ​ពាក្យ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា អះអាង​ថា បាតុកម្ម​ដែល​កើត​ឡើង​កាល​ពី​ថ្ងៃ​ច័ន្ទ ទី​២៦ ខែ​តុលា មិន​មែន​ធ្វើ​ដោយ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា នោះ​ទេ។
រហូត​មក​ទល់​ពេល​នេះ របួស​លោក ញ៉យ ចំរើន និង​លោក គង់ សុភា ស្ថិត​ក្នុង​ស្ថានភាព​ធ្ងន់ធ្ងរ។ លោក ញ៉យ ចំរើន មាន​ប្រសាសន៍​ទាំង​ការ​ឈឺ​ចុកចាប់​មុខ​របួស​ដ៏​ធ្ងន់ធ្ងរ​ពេញ​រាងកាយ​ថា ទោះបី​លោក​តែង​រង​ការ​វាយ​ធ្វើ​បាប​យ៉ាង​ណា​ក៏ដោយ ក៏​លោក​នៅ​តែ​តស៊ូ​បំពេញ​ការងារ​បម្រើ​ផល​ប្រយោជន៍​រាស្ត្រ​ជា​បន្ត​ទៅ​ទៀត ដោយ​មិន​ចុះចាញ់​ឡើយ។
លោក ញ៉យ ចំរើន៖ «ខ្ញុំ​រង​របួស​ជា​ទម្ងន់​នៅ​ពេល​នេះ ហើយ​លទ្ធផល​ចេញ​ជា​ផ្លូវការ​ហើយ គឺ​ថា បាក់ឆ្អឹង​ដៃ​ខាង​ស្ដាំ​ពីរ​កំណាត់ ហើយ​បែក​ខ្ទង់​ច្រមុះ​ផ្នែក​ខាង​លើ ហើយ​បែក​ភ្នែក​ខាង​ស្ដាំ​នេះ​មិន​ទាន់​មើល​ឃើញ​ផង​នៅ​ឡើយ​ទេ ព្រោះ​បែក​ខ្លាំង។ រី​ឯ​ចុង​ដង្ហើម​នៅ​ចុក​នៅ​ឡើង ព្រោះ​វា​កន្ត្រំ​ខ្លាំង​ពេក ហើយ​កំពុង​ស្ថិត​ក្រោម​ការ​ព្យាបាល​របស់​ពេទ្យ។ សូម​ឲ្យ​ពលរដ្ឋ​ទាំង​អស់​គ្នា​មាន​ស្មារតី​រឹងមាំ​បន្ត​ទៀត ហើយ​ខ្ញុំ​នឹង​តស៊ូ​ដើម្បី​ជាតិ​លុះ​ដង្ហើម​ចុង​ក្រោយ»
កាល​ពី​ឆ្នាំ​២០១៤ លោក ញ៉យ ចំរើន ធ្លាប់​ត្រូវ​បាន​កម្លាំង​សន្តិសុខ​របស់​រដ្ឋាភិបាល​ប្រើ​អំពើ​ហិង្សា​វ៉ៃ​ធ្វើ​បាប​ឲ្យ​របួស​យ៉ាង​ធ្ងន់ធ្ងរ​ម្ដង​រួច​ទៅ​ហើយ ខណៈ​ដែល​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ បើក​យុទ្ធនាការ​ឃោសនា​បោះ​ឆ្នោត​បង្កើត​ក្រុមប្រឹក្សា​ស្រុក និង ខណ្ឌ។
ជុំវិញ​បញ្ហា​នេះ លោក ទូច វិបុល ប្រធាន​សម្ព័ន្ធមិត្ត​ខ្មែរ-​អាមេរិកាំង ដែល​មាន​មូលដ្ឋាន​ក្នុង​រដ្ឋ ណ័រស៍ ឃែរ៉ូឡាយណា (North Carolina) អះអាង​ថា លោក​នឹង​ប្ដឹង​ទៅ​សភា​សហរដ្ឋអាមេរិក ឲ្យ​ដាក់​សម្ពាធ​ទៅ​លើ​ក្រសួង​ការបរទេស​សហរដ្ឋ​អាមេរិក ធ្វើ​យ៉ាង​ណា​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់​ក្នុង​ការ​រក្សា​សុវត្ថិភាព​របស់​ពលរដ្ឋ​ខ្មែរ-​អាមេរិក ដែល​កំពុង​មាន​វត្តមាន​នៅ​កម្ពុជា។
ទន្ទឹម​គ្នា​នេះ ក្រុម​របស់​លោក​ក៏​នឹង​ជំរុញ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​សហរដ្ឋអាមេរិក ស្នើ​ឲ្យ​មាន​ការ​ស៊ើបអង្កេត​ដើម្បី​នាំ​ខ្លួន​ជន​ដៃដល់​មក​ផ្ដន្ទាទោស​តាម​ផ្លូវ​ច្បាប់៖ «ក្នុង​នាម​យើង​ជា​អង្គការ​សម្ព័ន្ធមិត្ត​ខ្មែរ-​អាមេរិកាំង គឺ​ថា យើង​មាន​ការ​ចាប់​អារម្មណ៍​ដោយសារ​លោក ញ៉យ ចំរើន គាត់​មាន​សញ្ជាតិ​អាមេរិកាំង ផង​ដែរ។ យើង​នឹង​ចេញ​ជា​សេចក្ដី​ថ្លែងការណ៍​ដាក់​ទៅ​សភា​សហរដ្ឋអាមេរិក ដើម្បី​ស្វែង​រក​លទ្ធភាព​ក្នុង​ការ​ដាក់​សម្ពាធ​ទៅ​ក្រសួង​ការបរទេស​អាមេរិក ក្នុង​ការ​ចាត់​វិធានការ​នានា ក្នុង​ការ​ធានា​សិទ្ធិ​ក្នុង​ការ​បញ្ចេញ​មតិ​របស់​ពលរដ្ឋ​អាមេរិកាំង ដែល​គាត់​ទៅ​ធ្វើ​ការ​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា»
ចំណែក​ស្ថានទូត​សហរដ្ឋអាមេរិក ប្រចាំ​កម្ពុជា​វិញ បាន​ស្នើ​សុំ​អោយ​អាជ្ញាធរ​ធ្វើការ​ស៊ើប​អង្កេត​អោយ​បាន​ពេញលេញ និង​ប្រកប​ដោយ​តម្លាភាព ចំពោះ​ការ​វាយ​ដំ​លើ​អ្នក​តំណាងរាស្ត្រ​បក្ស​ប្រឆាំង​ទាំង​ពីរ​នេះ ដើម្បី​រក្សា​របៀបរៀបរយ​នៅ​រដ្ឋសភា និង​ដើម្បី​ធានា​សុវត្ថិភាព​របស់​អ្នក​នយោបាយ​ពី​គ្រប់​គណបក្ស​ទាំង​អស់៕