អ្នក​នយោបាយ​និង​អ្នក​ជំនួញ​ពិភាក្សា​រក​វិធី​ជំរុញ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច
សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​អន្តរជាតិ​​កម្ពុជា បាន​ប្រមូល​​ផ្ដុំ​អ្នក​នយោបាយ​និង​អ្នក​ជំនួញ​ផ្នែក​ឯកជន​ដើម្បី​ស្វែង​រក​វិធី​អភិវឌ្ឍ​​បរិយាកាស​ពាណិជ្ជកម្ម ​និង​ជំរុញ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ឲ្យ​កាន់​តែ​ឆាប់​រហ័ស។
ការ​ពិភាក្សា​រក​ដំណោះស្រាយ​ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៦ តុលា គឺ​ស្រប​ពេល​ដែល​ធនាគារ​ពិភពលោក​ប្រចាំ​កម្ពុជា ​បាន​ព្រមាន​ថា​ កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​នឹង​ធ្លាក់​ចុះ ប្រសិន​បើ​កម្ពុជា ជួប​វិបត្តិ​ការងារ​ ទឹក​ជំនន់ និង​អស្ថិរភាព​លើ​ផ្នែក​នយោបាយ។
ថ្នាក់​ដឹក​នាំ​រដ្ឋាភិបាល​​និង​​ប្រធាន​ក្រុមហ៊ុន​នានា បាន​ជជែក​គ្នា​អំពី​អនាគត​សេដ្ឋកិច្ច​ប្រទេស​កម្ពុជា នៅ​ក្នុង​សន្និសីទ​ពាណិជ្ជកម្ម និង​ការ​វិនិយោគ​​​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៦ តុលា ដែល​រៀប​ចំ​ដោយ​​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​អន្តរជាតិ។ វិស័យ​សំខាន់​បួន ​ដែល​​ជា​មូលដ្ឋាន​ជំរុញ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ នៅ​ពេល​អនាគត​នោះ គឺ​កសិកម្ម​ ផលិតកម្ម ធនាគារ​និង​វិស័យ​អចលនទ្រព្យ។
លោក​នាយករដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន ​មាន​ប្រសាសន៍​បើក​សន្និសីទ​ពាណិជ្ជកម្ម​​នៅ​ព្រឹក​ថ្ងៃ​ទី​៦ តុលា ថា ការ​ជួប​ជុំ​គ្នា​រវាង​វិស័យ​ឯកជន​និង​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា គឺ​ជា​យន្តការ​​មួយ​ប្រកប​ដោយ​ប្រសិទ្ធភាព​ ដើម្បី​ស្វែង​រក​ឱកាស​ប្រកប​ដោយ​សក្ដានុពល​ ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា នៅ​ពេល​អនាគត។
លោក​បញ្ជាក់​ទៀត​ថា​ ប្រទេស​កម្ពុជា នៅ​មាន​លំហ​ជា​ច្រើន​​ទៀត​ ដើម្បី​ពង្រីក​មូលដ្ឋាន​ជំរុញ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច ការ​វិនិយោគ​​​ និង​សក្ដានុពល​សម្រាប់​អាជីវកម្ម​ ដើម្បី​បង្កើត​ការងារ​សម្រាប់​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា៖ «ខ្ញុំ​មាន​ជំនឿ​យ៉ាង​មុត​មាំ​ថា​ សន្និសីទ​រយៈ​ពេល​ពីរ​ថ្ងៃ​នេះ ពិត​ជា​រួម​ចំណែក​ថែម​ទៀត​ក្នុង​ការ​រក​ឲ្យ​ឃើញ​នូវ​កាលានុវត្តភាព​ថ្មីៗ​សម្រាប់​ពង្រឹង និង​ពង្រីក​សហប្រតិបត្តិការ​លើ​ផ្នែក​ធុរកិច្ច​និង​ការ​វិនិយោគ​នៅ​កម្ពុជា»
​បន្ថែម​លើ​នេះ ​ប្រធាន​សភា​ពាណិជ្ជកម្ម​អន្តរជាតិ​ លោក​ ប្រីដ ស្កែរ៉ូនី (Brett Sciaroni) មាន​ប្រសាសន៍​ថា ការ​រៀប​ចំ​សន្និសីទ​នេះ គឺ​ជា​ការ​ទាក់ទាញ​ចំណាប់​អារម្មណ៍​ឥស្សរជន​នយោបាយ​កម្ពុជា ឲ្យ​ផ្ដោត​លើ​ការ​ធ្វើ​ពាណិជ្ជកម្ម និង​ការ​វិនិយោគ​ ដើម្បី​លើក​កម្ពស់​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា។ លោក​បញ្ជាក់​​ថា ទំនាក់ទំនង​​ល្អ​រវាង​អ្នក​នយោបាយ និង​​អ្នក​ធុរកិច្ច​គឺ​ជា​កត្តា​សំខាន់​បំផុត​ដែល​​បង្កើត​​ឲ្យ​មាន​ភាព​ជោគជ័យ​ក្នុង​ការ​អភិវឌ្ឍ។
ស្រប​ពេល​ដែល​ក្រុម​អ្នក​ជំនួញ និង​អ្នក​នយោបាយ​ស្វែង​រក​ឱកាស​ដើម្បី​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​ធនាគារ​ពិភពលោក​​បាន​ចេញ​របាយការណ៍​ថ្មី​មួយ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​៦ តុលា រក​ឃើញ​ថា កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​​របស់​ប្រទេស​កំពុង​អភិវឌ្ឍ​នឹង​មាន​កំណើន​កាន់​តែ​យឺត ដោយសារ​​តែ​ប្រទេស​ដែល​មាន​ប្រាក់​ចំណូល​ខ្ពស់​ជួប​វិបត្តិ។
ប៉ុន្តែ​ផល​ប៉ះពាល់​នឹង​មាន​ភាព​ខុស​គ្នា​ពី​ប្រទេស​មួយ​ទៅ​ប្រទេស​មួយ​អាស្រ័យ​​លើ​បរិយាកាស​វិនិយោគ និង​ការ​នាំ​ចេញ ក្នុង​នោះ​ប្រទេស​វៀតណាម ម៉ាឡេស៊ី និង​ប្រទេស​កម្ពុជា បាន​ត្រៀម​លក្ខណៈ​ក្នុង​ការ​បង្កើន​ការ​នាំ​ចេញ​ទៅ​កាន់​ទីផ្សារ​ពិភពលោក។
ធនាគារ​ពិភពលោក​បាន​ព្យាករ​​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា មាន​កំណើន ៧.២% នៅ​ក្នុង​ឆ្នាំ​២០១៤ ទោះ​បី​ជា​កម្ពុជា​ ជួប​ប្រទះ​នឹង​ភាព​​មិន​ប្រាកដប្រជា​ក្នុង​ស្រុក និង​អស្ថិរភាព​នយោបាយ​ដែល​កំពុង​កើត​ឡើង​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ជិត​ខាង​របស់​ខ្លួន​​ក៏ដោយ។
ប្រធាន​សេដ្ឋ​វិទូ​​ធនាគារ​ពិភពលោក​​ប្រចាំ​តំបន់​អាស៊ី​បូព៌ា​និង​​ប៉ាស៊ីហ្វិក លោក ស៊ុដហៀ សេទី (Sudhir Shetty) មាន​ប្រសាសន៍​ថា ប្រទេស​កម្ពុជា​ គឺ​ជា​ទី​កន្លែង​សម​ស្រប​មួយ​ដែល​អាច​ធានា​បាន​នូវ​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​​​​​ខ្លួន។ ប៉ុន្តែ​ កត្តា​ស្ថិរភាព​នយោបាយ និង​​ភាព​មិន​​ប្រាកដ​ប្រជា​លើ​ផ្នែក​សេដ្ឋកិច្ច​ដែល​កើត​​ឡើង​នៅ​ប្រទេស​ថៃ នឹង​អាច​បង្អាក់​ដល់​ដំណើរការ​អភិវឌ្ឍ​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា។
ទោះ​ជា​យ៉ាង​ណា​ក៏​ដោយ​ លោក​​បញ្ជាក់​ថា បច្ចុប្បន្ន ​វិស័យ​ទេសចរណ៍​នឹង​ក្លាយ​ជា​ប្រភព​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា ដ៏​ខ្លាំងក្លា​​ស្រប​​ពេល​ដែល​វិបត្តិ​នៅ​ប្រទេស​ថៃ កំពុង​ជួប​វិបត្តិ៖ «យើង​​​​ដឹង​យ៉ាង​ច្បាស់​​​ថា​ ​ប្រទេស​កម្ពុជា​បាន​​ធ្វើ​យ៉ាង​ល្អ​ ក្នុង​ការ​ទាក់ទាញ​ភ្ញៀវ​ទេសចរ​អន្តរជាតិ​ នៅ​ដើម​ឆ្នាំ​២០១៤​នេះ។ ប៉ុន្តែ​ខ្ញុំ​គិត​ថា​ បញ្ហា​នេះ គឺ​ទាក់ទង​នឹង​​អស្ថិរភាព​នយោបាយ​ដែល​​បាន​កើត​ឡើង​នៅ​​​ប្រទេស​ថៃ។ ប្រសិន​បើ​ស្ថានការណ៍​​​​​នៅ​ប្រទេស​ថៃ មិន​មាន​​​ភាព​ប្រសើរ​ឡើង​​នោះ​ទេ​ វា​គឺ​ជា​ចំណុច​ល្អ​សម្រាប់​ប្រទេស​កម្ពុជា ក្នុង​ការ​ចាប់​យក​វិស័យ​ទេសចរណ៍​ជា ប្រភព​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​យ៉ាង​​សំខាន់​សម្រាប់​២០១៥ និង​ឆ្នាំ​​បន្ទាប់»។ ​
បន្ថែម​លើ​នេះ ប្រធាន​គ្រប់គ្រង​​ធនាគារ​ពិភពលោក​ប្រចាំ​កម្ពុជា លោក អាឡានសាន សូ (Alassane Sow) មាន​ប្រសាសន៍​ថា​ ប្រទេស​កម្ពុជា កំពុង​រីករាយ​ក្នុង​ការ​ទទួល​បាន​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​ល្អ​ក្នុង​រយៈ​ពេល​មួយ​​ឆ្នាំ​ទៀត មុន​នឹង​ស្ថានភាព​សេដ្ឋកិច្ច​សកល​ប្រសើរ​ឡើង​វិញ។
បច្ចុប្បន្ន​ កម្ពុជា គឺ​ជា​ប្រទេស​ទី​​៦​ ដែល​មាន​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច​លឿន​ជាង​គេ​នៅ​លើ​ពិភពលោក​​ ​នៅ​អំឡុង​ឆ្នាំ​១៩៩៣ ដល់​ឆ្នាំ​២០១៣។ ​ស្រប​ពេល​ដែល​មាន​កំណើន​ខ្លាំង ​​ប៉ុន្តែ​កម្ពុជា កំពុង​ស្វែង​រក​​វិធី​ផ្សេងៗ ដើម្បី​គាំទ្រ​ដល់​កំណើន​សេដ្ឋកិច្ច និង​កាត់​បន្ថយ​ភាព​ក្រីក្រ​របស់​ខ្លួន។
របាយការណ៍​របស់​ធនាគារ​ពិភពលោក​បាន​ឲ្យ​ដឹង​ថា បញ្ហា​ប្រឈម​សំខាន់ៗ ដែល​ត្រូវ​ដោះស្រាយ​ឲ្យ​បាន​នោះ គឺ​ជំរុញ​វិស័យ​កសិកម្ម ទេសចរណ៍​ និង​ផ្នែក​ផលិតកម្ម​ តាម​រយៈ​ការ​បង្កើន​វិនិយោគ​សាធារណៈ ការ​ពិគ្រោះ​យោបល់​ផ្នែក​កសិកម្ម និង​ហេដ្ឋារចនាសម្ព័ន្ធ​ធារាសាស្ត្រ។ របាយការណ៍​ដដែល​បាន​ព្រមាន​ថា សេដ្ឋកិច្ច​កម្ពុជា​ នឹង​ធ្លាក់​ចុះ ប្រសិន​បើ​កម្ពុជា​ជួប​នូវ​វិបត្តិ​ការងារ និង​អសន្តិសុខ​នយោបាយ៕