អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​រតនគិរី​ពង្រាយ​កម្លាំង​តាម​បណ្ដោយ​ព្រំដែន​វៀតណាម​ទប់ស្កាត់​បទល្មើស​ឆ្លង​ដែន
អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​រតនគិរី រៀបចំ​ទប់ស្កាត់​បទល្មើស​ឆ្លង​ដែន​ទ្រង់ទ្រាយ​ធំ និង​យូរ​អង្វែង​នៅ​តាម​បណ្តោយ​ព្រំដែន​ប្រទេស​វៀតណាម។ វិធានការ​នេះ ធ្វើ​ឡើង​បន្ទាប់​ពី​មាន​ចលនា​ជន​អន្តោប្រវេសន៍​វៀតណាម និង​ពលរដ្ឋ​វៀតណាម ជា​ក្រុមៗ បាន​ឆ្លង​ដែន​ចូល​មក​ទឹក​ដី​ខេត្ត​រតនគិរី ដើម្បី​ប្រព្រឹត្ត​បទល្មើស​កាប់​យក​ឈើ​មាន​តម្លៃ​ជាដើម។
កង​កម្លាំង​យោធា​ខេត្ត​រតនគិរី ប្រមាណ ១០០​នាក់ ត្រូវ​បាន​ដាក់​ពង្រាយ​នៅ​តាម​បណ្តោយ​ព្រំដែន​ខេត្ត​រតនគិរី ជាប់​នឹង​ប្រទេស​វៀតណាម ចាប់​ពី​បង្គោល​ព្រំដែន​បី​ប្រទេស ឬ​តំបន់​កន្ទុយ​នាគ​រហូត​មក​ទល់​នឹង​ព្រំប្រទល់​ខេត្ត​មណ្ឌលគិរី។
ការ​ពង្រាយ​កង​កម្លាំង​នេះ ធ្វើ​ឡើង​ចាប់​តាំង​ពី​ថ្ងៃ​ទី​២៣ ខែ​មេសា តាម​គម្រោង​ការ​របស់​គណៈ​បញ្ជាការ​ឯកភាព​ខេត្ត​រតនគិរី ក្នុង​គោល​បំណង​ទប់ស្កាត់​បទល្មើស​ឆ្លង​ដែន។
ប្រជាពលរដ្ឋ​រស់នៅ​ភូមិ​ឡំ ឃុំ​ប៉ក់ញ៉ៃ ស្រុក​អូរយ៉ាដាវ លោក សេវ ស្វាន បញ្ជាក់​ថា អ្នក​ភូមិ​បាន​ឃើញ​កង​យោធា​ត្រូវ​បាន​គេ​ដឹក​ជញ្ជូន​មក​បោះ​តង់​ស្នាក់នៅ​ជាច្រើន​ចំណុច តាម​បណ្តោយ​ព្រំដែន​ចំណុច​អូរសេដ្ឋី និង​ក្នុង​ព្រៃ​ចម្ងាយ ២​គីឡូម៉ែត្រ​ពី​ភូមិ។ លោក​បញ្ជាក់​ថា ក្រុម​យោធា​មិន​បាន​ដាក់​បម្រាម ឬ​រឹត​បន្តឹង​ការ​ធ្វើ​ដំណើរ​ប្រកប​របរ​ចិញ្ចឹម​ជីវិត ក្បែរ​តំបន់​ឈរ​ជើង​របស់​កង​កម្លាំង​នោះ​ឡើយ៖ «គេ​ចុះ​ទៅ​កន្លែង​ហ្នឹង​ច្រើន​តាម​ខ្សែ​ក្រវាត់​ព្រំដែន តាំង​ពី​កន្ទុយ​នាគ​ដល់​ប៉ុស្តិ៍​អូរលាវ។ គេ​ដាក់​តាម​ក្រុម ខ្ញុំ​ទៅ​សួរ គេ​ថា​ទាហាន ១០០​ជាង»
នេះ​ជា​លើក​ដំបូង​ហើយ​ដែល​អាជ្ញាធរ​ខេត្ត​រតនគិរី ពង្រាយ​កង​កម្លាំង​តាម​បណ្តោយ​ព្រំដែន ខណៈ​បទល្មើស​ឆ្លង​ដែន​មាន​អន្តោប្រវេសន៍​ជន​ភៀស​ខ្លួន​ម៉ុងតាញ៉ា និង​ប្រជាជន​វៀតណាម បាន​លួច​ឆ្លង​ដែន​ចូល​ទឹក​ដី​ខេត្ត​រតនគិរី កើត​មាន​ចាប់​តាំង​ពី​ចុង​ឆ្នាំ​២០១៤ រហូត​មក។
ប្រធាន​ភូមិ​ឡំ លោក សេវ លីន អះអាង​ថា ក្រុម​យោធា​បាន​ណែនាំ​អាជ្ញាធរ​ភូមិ ឲ្យ​ផ្សព្វផ្សាយ​កុំ​ឲ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ភ័យ​ខ្លាច​វត្តមាន​យោធា​ដាក់​ពង្រាយ​នេះ។ លោក​ថា ក្រុម​យោធា​ដាក់​ពង្រាយ​ជាច្រើន​ចំណុច​នៅ​តំបន់​នោះ ក៏ប៉ុន្តែ​លោក​មិន​ប្រាកដ​ថា ពួក​គេ​បំពេញ​បេសកកម្ម​អ្វី​នោះ​ឡើយ៖ «គេ​អត់​ប្រាប់​ទាំងអស់​ទេ គេ​ថា​នៅ​ច្រក​ព្រំដែន​គេ​ខ្លាច​បទល្មើស​ព្រៃ​ឈើ​ក៏​មិន​ដឹង គេ​ប្រាប់​តែ​ប៉ុណ្ណឹង កុំ​ឲ្យ​ប្រជាពលរដ្ឋ​ភ្ញាក់​ផ្អើល គេ​ថា​អ៊ីចេះ»
អ្នក​នាំ​ពាក្យ​សាលា​ខេត្ត​រតនគិរី លោក មឹង ស៊ីនាដ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៥ ខែ​មេសា មាន​ប្រសាសន៍​ថា លោក​ជាប់​រវល់​ប្រជុំ​មិន​អាច​អធិប្បាយ​អ្វី​បាន​ឡើយ។
យ៉ាង​នេះ​ក្តី មន្ត្រី​យោធា​ម្នាក់​សុំ​មិន​បញ្ចេញ​ឈ្មោះ​ឲ្យ​ដឹង​ថា កង​កម្លាំង​បាន​ដាក់​ពង្រាយ​ប្រមាណ ១១​ចំណុច រួម​ទាំង​ចែក​ជា​ក្រុម​ដើម្បី​ដើរ​ល្បាត​តាម​គោលដៅ​របស់​ខ្លួន។ យោធា​ទាំង​នោះ នឹង​ត្រូវ​ប្ដូរ​វេន​សម្រាប់​រយៈពេល​បី​ខែ​ម្តង ក្នុង​ការ​បំពេញ​ភារកិច្ច​នេះ។
ទាក់ទិន​ករណី​នេះ​ដែរ មេ​បញ្ជាការ​យោធា​ខេត្ត​រតនគិរី លោក ខាំ ស៊ុក ទទួល​ស្គាល់​ថា ការ​ដាក់​ពង្រាយ​កង​កម្លាំង​នេះ គឺ​ដើម្បី​ទប់ស្កាត់​បទល្មើស ប៉ុន្តែ​លោក​មិន​អធិប្បាយ​លម្អិត​ពី​ផែនការ​នេះ​យ៉ាង​ណា​ឡើយ៖ «គណៈ​បញ្ជាការ​កង​ឯកភាព​ខេត្ត​គេ​ធ្វើ​ផែនការ​ទប់ស្កាត់​បទល្មើស ទប់ស្កាត់​អន្តោប្រវេសន៍​ពង្រឹង​មូលដ្ឋាន»
មន្ត្រី​សម្រប​សម្រួល​សមាគម​ការពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​អាដហុក (adhoc) ខេត្ត​រតនគិរី លោក ឆាយ ធី ស្វាគមន៍​ចំពោះ​បេសកកម្ម​ទប់ស្កាត់​បទល្មើស​តាម​បណ្តោយ​ព្រំដែន ដើម្បី​ការពារ​ធនធាន​ធម្មជាតិ និង​ការ​ឆ្លង​ដែន​ខុស​ច្បាប់។ លោក​រំពឹង​ថា កិច្ច​ការពារ​បទល្មើស​បន្ថែម​នេះ នឹង​កាត់​បន្ថយ​បាន​បទល្មើស​លួច​កាប់​ឈើ​ពី​សំណាក់​ពលរដ្ឋ​វៀតណាម និង​បទល្មើស​នាំ​ឈើ​ប្រណីត​ពី​ខេត្ត​រតនគិរី ឆ្លង​ចូល​ប្រទេស​វៀតណាម៕