អ្នករាយការណ៍​ពិសេស​UN ស្នើ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បំភ្លឺ និង​ផ្តល់​ព័ត៌មាន​បន្ថែម​ជុំវិញ​ករណី​ឃាតកម្ម​ដ៏​ព្រៃផ្សៃ​លើ​សកម្មជន​បក្ស​ប្រឆាំង​លោក ស៊ិន ខុន
អ្នករាយការណ៍​ពិសេស​របស់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ទទួលបន្ទុក​ផ្នែក​សិទ្ធិមនុស្ស​ប្រចាំ​កម្ពុជា ស្នើ​ដល់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា​បំភ្លឺ និង​ផ្តល់​ព័ត៌មាន​បន្ថែម​ជុំវិញ​ករណី​ឃាតកម្ម​ដ៏​ព្រៃផ្សៃ​លើ​សកម្មជន​បក្ស​ប្រឆាំង​លោក ស៊ិន ខុន។ ការ​លើកឡើង​នេះ គឺ​បន្ទាប់ពី​ពួកគេ​បារម្ភ​ពី​ភាព​មិន​ស៊ីសង្វាក់​គ្នា​រវាង​ហេតុផល​របស់​ជនសង្ស័យ​អះអាង​ប្រាប់​សមត្ថកិច្ច និង​សកម្មភាព​នយោបាយ​របស់​ជន​រងគ្រោះ។
ករណី​ឃាតកម្ម​ដ៏​ព្រៃផ្សៃ​លើ​សកម្មជន​បក្ស​ប្រឆាំង​លោក ស៊ិន ខុន ត្រូវ​បាន​អ្នករាយការណ៍​ពិសេស​របស់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ទទួលបន្ទុក​ផ្នែក​សិទ្ធិមនុស្ស​ប្រចាំ​កម្ពុជា សង្ស័យ​ថា​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​រឿង​នយោបាយ និង​បន្ត​ទាមទារ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល ស៊ើបអង្កេត​ដោយ​ឯករាជ្យ និង​ឥត​លម្អៀង។
អ្នករាយការណ៍​ពិសេស​របស់​អង្គការសហប្រជាជាតិ​ទទួលបន្ទុក​ផ្នែក​សិទ្ធិមនុស្ស​ប្រចាំ​កម្ពុជា​លោក វិទិត មុនតាប៊ន (Vitit Muntarbhorn) កាលពី​ថ្ងៃទី​១០ ខែកុម្ភៈ លើកឡើង​ថា សកម្មជន​នយោបាយ​លោក ស៊ិន ខុន ត្រូវ​បាន​គេ​កាប់​សម្លាប់​នឹង​កាំបិត នៅ​ខណ្ឌ​ជ្រោយចង្វារ រាជធានី​ភ្នំពេញ កាល​ពី​ថ្ងៃទី​២១ វិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០២១ ខណៈ​ជន​ដៃដល់​បាន​លោត​ទៅលើ​ម៉ូតូ​អ្នកសមគំនិត​រួច​ជិះ​គេចខ្លួន​បាត់។ លោក​បន្ត​ថា មុន​ឃាតកម្ម​នេះ កើត​ឡើង​ប្រហែល​ពីរ​សប្តាហ៍​សកម្មជន​រូប​នេះ​បាន​ទទួល​សារ​ព្រមាន​ថា៖ «អ្នក​នៅតែ​មិនទាន់​ឈប់​ធ្វើ​សកម្មភាព​នយោបាយ​ទៀត​បន្ទាប់​ពី​បាក់ដៃ​ហើយ តើ​អ្នក​ឯង​ចង់​បាក់ដៃ​ម្តង​ទៀត​ឬ ?»។
លោក វិទិត មុនតាប៊ន ឲ្យ​ដឹង​ថា រឿងរ៉ាវ​ដ៏​រន្ធត់​នេះ រូបលោក និង​អ្នករាយការណ៍​ពិសេស​ស្ដីពី​ការ​សម្លាប់​ភ្លាមៗ ឬ​តាម​អំពើ​ចិត្ត ក្រៅ​ប្រព័ន្ធ​តុលាការ និង​អ្នករាយការណ៍​ពិសេស​ស្តីពី​ការ​លើក​កម្ពស់ និង​ការពារ​សិទ្ធិ​សេរីភាព​ក្នុង​ការ​បញ្ចេញមតិ បាន​សរសេរ​លិខិត​មួយ​ច្បាប់​ផ្ញើ​ទៅកាន់​បេសកកម្ម​អចិន្ត្រៃយ៍​របស់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា កាលពី​៦០​ថ្ងៃ​កន្លង​ទៅ ដោយ​សម្ដែង​ការ​ព្រួយបារម្ភ​យ៉ាង​ខ្លាំង​អំពី​ស្ថានភាព​ជុំវិញ ការ​ស្លាប់ របស់​សកម្មជន​រូប​នេះ ជាពិសេស​ចំពោះ​ប្រវត្តិ​នៃ​ការវាយប្រហារ និង​ការ​បំភិតបំភ័យ​ប្រឆាំង​នឹង​រូប​គាត់ ដែល​ហាក់ដូច​ជា​មាន​ទំនាក់ទំនង​នឹង​សកម្មភាព​នយោបាយ​របស់​គាត់។
អ្នករាយការណ៍​ពិសេស​រូប​នេះ ថា ហេតុផល​របស់​ជនសង្ស័យ​ម្នាក់​ដែល​ត្រូវ​បាន​ចោទប្រកាន់ ហាក់​មិន​មាន​ភាព​ស្រប​គ្នា​ទៅ​នឹង​ជនរងគ្រោះ ដែល​នាំ​ឱ្យ​ក្រុម​អ្នករាយការណ៍​ពិសេស​របស់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ស្នើសុំ​ព័ត៌មាន​បន្ថែម និង​រួម​បញ្ជូល​ទាំង​ថា តើ​ការស៊ើបអង្កេត​របស់​ប៉ូលិស​លើ​ការ​សម្លាប់​នេះ​បាន​ទាន់​ពេល​វេលា មាន​ប្រសិទ្ធភាព និង​ភាព​ហ្មត់ចត់ ឯករាជ្យ និង​មិន​លំអៀង និង​តម្លាភាព ស្របតាម​ពិធីសារ មីនីសូតា ឆ្នាំ​២០១៦ (Minnesota Protocol) ស្តីអំពី​ការស៊ើបអង្កេត​ករណី​ឃាតកម្ម​ប្រព្រឹត្តិ ដោយ​អាជ្ញាធរ ឬ​ភ្នាក់ងារ​រដ្ឋ​ដែរឬទេ​?​។ អ្នក​រាយ​ការ​ពិសេស​ចោទ​ជា​សំណួរ​ទៀត​ថា តើ​ប៉ូលិស​បានដឹង​អំពី​ការវាយប្រហារ​ក្រោម​ហេតុផល​នយោបាយ​កាល​ពីមុន​សកម្មជន​រូប​នេះ​ដែរឬទេ​? និង​ធ្លាប់​បាន​ចាត់វិធានការ​បែប​ណា​ខ្លះ​? ព្រមទាំង​ស្នើសុំ​ព័ត៌មាន​ស្ថានភាព​អំពី​បច្ចុប្បន្នភាព​របស់​ជន​ជាប់​ចោទ​ថា តើ​គាត់​មាន​មេធាវី​ដែរឬទេ?។
ជុំវិញ​រឿង​នេះ ប្រធាន​តុលាការ​ក្រុងភ្នំពេញ​លោក តាំង ស៊ុនឡាយ ប្រាប់​ថា លោក​មិនអាច​បកស្រាយ​ជុំវិញ​រឿង​នេះ​បានទេ ដោយ​លោក​លើក​ហេតុផល​ថា មិនដឹង​លម្អិត​ជុំវិញ​ករណី​នេះ ហើយ​លោក​រុញ​ឱ្យទៅ​សួរ​អ្នកនាំពាក្យ​វិញ។
វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​មិន​អាច​ទាក់​អ្នកនាំពាក្យ​តុលាការក្រុង​ភ្នំពេញ​លោក អ៊ី រិន្ទ អ្នកនាំពាក្យ​អគ្គស្នងការដ្ឋាន​នគរ​បាល​ជាតិ​លោក ឆាយ គឹមខឿន និង​អ្នកនាំពាក្យ​កងរាជវុធហត្ថ​លើ​ផ្ទៃ​ប្រទេស​លោក អេង ហ៊ី ដើម្បី​បកស្រាយ​ជុំវិញ​រឿង​នេះ​បានទេ នៅ​ថ្ងៃ​១១ ខែកុម្ភៈ។
ទោះយ៉ាងណា​ក្រុម​គ្រួសារ​លោក ស៊ិន ខុន បញ្ជាក់​ថា រហូត​មក​ដល់​ពេល​នេះ ពួក​គាត់ មិន​ដឹង​រឿង​ក្តី​នេះ​ដំណើរការ​ដល់​ណា​នៅឡើយ​ទេ។
ម្តាយ​យុវជន​គណបក្ស​ប្រឆាំង លោក ស៊ិន ខុន គឺ​លោកស្រី ហាក់ ញ៉ ប្រាប់​វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​១១ ខែកុម្ភៈ​ថា កូនប្រុស​លោកស្រី​ជា​អ្នកតស៊ូ​រៀន មាន​ចរិតស្លូតបូត​ដោយ​បាន​ការ​ស្រឡាញ់​រាប់អាន​ញាតិមិត្ត ប៉ុន្តែ​កូនលោក​ស្រី​បែរជា​ត្រូវ​បាន​គេ​សម្លាប់​ទាំង​អយុត្តិធម៌​ទៅវិញ។ ស្ត្រី​វ័យ​៧៣​ឆ្នាំ​រូប​នេះ​ឱ្យ​ដឹង​ថា លោកស្រី​និង​ប្តី​នៅតែ​សោកស្តាយ និង​នឹករលឹក​ដល់​កូនប្រុស​ជា​ខ្លាំង ខណៈ​ប្តី​ធ្លាក់ខ្លួន​ឈឺ​ធ្ងន់ និង​គ្រួសារ​ក្រីក្រ​មិន​មាន​លទ្ធភាព​តាម​តាន​ដំណើរការ​រឿង​ក្តី​ពិតប្រាកដ​ដើម្បី​ស្វែងរក​យុត្តិធម៌​ដល់​កូន​នោះ​ទេ។ ទោះជា​យ៉ាងណា​លោកស្រី​គាំទ្រ​ចំពោះ​ការ​លើក​ឡើង​របស់​អ្នករាយការណ៍​ពិសេស​របស់​អង្គការសហប្រជាជាតិ និង​អង្គការសិទ្ធិមនុស្ស​ទាក់​ទង​ការអង្កេត​ដោយ​ឯករាជ្យ​ជុំវិញ​ឃាតកម្ម​លើ​កូនប្រុស​កន្លងមក៖ «កូន​ស្លាប់​បាន​ធ្វើ​៧​ថ្ងៃ​ហើយ ឪពុក​ចាប់​ផ្តើម​ដួល​រហូត​មក​ដល់​ឥឡូវ​នេះ​ចា៎ យី​ខ្ញុំ​សោកស្តាយ​ណាស់​កូន​របស់ខ្ញុំ​ហើយ​នៅ​យំ​រហូតដល់​សព្វថ្ងៃ​ហ្នឹង អាណិតកូន កូន​ស្លូត​ពេក​មិន​ហូប​មិន​ចេះ​ផឹក​មិន​ចេញ​ស៊ី ចា៎​ដូចជា​សម្លាប់​កូន​របស់ខ្ញុំ​ងាយ​ពេក ឱ្យ​អង្គការ​ហ្នឹង​រក​យុត្តិធម៌​ឱ្យ​ខ្ញុំ​ចុះ​ពីព្រោះ​ខ្ញុំ​ទៅ​អត់​រួច​ទេ»។
លោក ស៊ិន ខុន អាយុ ៣១​ឆ្នាំ គឺជា​យុវជន​បក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ​ខណ្ឌ​ជ្រោយចង្វា រាជធានី​ភ្នំពេញ​។ កាល​នៅ​មាន​ជីវិត លោក​តែង​បញ្ចេញ​មតិ​រិះគន់​រដ្ឋាភិបាល និង​ភាព​អយុត្តិធម៌​សង្គម​លើ​បណ្ដាញ​សង្គម​ហ្វេសប៊ុក​ជា​ហូរហែ រហូតដល់​ត្រូវ​បាន​គេ​គំរាមកំហែង និង​វាយ​ឱ្យ​របួស​បាក់ដៃ​ធ្ងន់ធ្ងរ​រួច​ម្ដង​ហើយ​។ ទោះជា​រង​ការ​វាយដំ​យ៉ាង​ណា​ក្តី លោក​នៅតែ​រក្សា​ជំហរ​នយោបាយ​គាំទ្រ​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ បញ្ចេញមតិ​រិះគន់​បញ្ហា​នានា និង​ចូលរួម​ទាមទារ​ឱ្យ​មាន​យុត្តិធម៌​សង្គម​ដដែល​។ ក្រោយ​មក​លោក ស៊ិន ខុន ត្រូវ​បាន​ជន​មិន​ស្គាល់​មុខ​កាប់​ត្រូវជា​ច្រើន​កាំបិត​នៅ​លើ​ដងខ្លួន បណ្ដាល​ឱ្យ​ស្លាប់ នៅ​មាត់ទន្លេ​ក្បែរ​វត្ត​ចាស់ សង្កាត់​ជ្រោយចង្វា ខណ្ឌ​ជ្រោយចង្វា រាជធានី​ភ្នំពេញ កាលពី​វេលា​ម៉ោង ១ យប់ ឈាន​ចូល​ថ្ងៃទី​២១ ខែវិច្ឆិកា។
បន្ទាប់មក ជនសង្ស័យ​ម្នាក់​ឈ្មោះ សៀង ឆរ័ត្ន បាន​អះអាង​ថា រូបគេ​កាប់​លោក ស៊ិន ខុន មកពី​បញ្ហា​គំនុំ​ផ្ទាល់ខ្លួន​។ ប៉ុន្តែ​ចម្លើយ​សារភាព​របស់​ជនសង្ស័យ​នោះ ត្រូវ​បាន​ពលរដ្ឋ និង​អ្នក​ប្រើ​ហ្វេសប៊ុក​មួយចំនួន​រិះគន់ និង​សង្ស័យ​ថា ជា​ឆាកល្ខោន ព្រោះ​ពួកគាត់​យល់ថា​ករណីនេះ​ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​រឿង​នយោបាយ ព្រោះ​លោក ស៊ិន ខុន ជា​មនុស្ស​ស្លូតបូត ចូលចិត្ត​ធ្វើ​ការងារ​សង្គម និង​មិន​ធ្លាប់​មាន​គំនុំ​ជាមួយ​អ្នកណា​ឡើយ។
ចំណែក​អង្គការ​សង្គម​ស៊ីវិល សង្កេត​ឃើញ​ថា អាជ្ញាធរ​នៅតែ​មិន​ទាន់​បង្ហាញ​លទ្ធផល​ស៊ើបអង្កេត​លើ​ឃាតកម្ម​សកម្មជន​បក្ស​ប្រឆាំង​លោក ស៊ិន ខុន គួរ​ឱ្យ​ទុក​ចិត្ត​បាន​នៅ​ឡើយ​ដែរ។
អ្នកនាំពាក្យ​សមាគម​ការពារ​សិទ្ធិមនុស្ស​អាដហុក (Adhoc) លោក ស៊ឹង សែនករុណា ថ្លែង​ថា ឃាតកម្ម​លើ​សកម្មជន​នយោបាយ​រូប​នេះ​ហាក់​លាក់បាំង​ព័ត៌មាន និង​បង្កើត​នូវ​ភាព​មិន​ប្រក្រតី​ជាច្រើន ដូចជា​បញ្ហា​កាមេរ៉ា​សុវត្ថិភាព​នៅ​បរិវេណ​កន្លែង​កើត​ហេតុ និង​ព័ត៌មាន​របស់​សាក្សី​មួយចំនួន​មិន​ស៊ីសង្វាក់​ទៅ​នឹង​ជនសង្ស័យ​ដែល​អះអាង​ប្រាប់​សមត្ថកិច្ច ជាពិសេស​ដំណើរ​រឿង​នេះ​នៅ​តុលាការ​មិន​ទទួល​បាន​ព័ត៌មាន​ច្បាស់លាស់ ថា តើ​អាជ្ញា​ធរមាន​សមត្ថកិច្ច​អនុវត្ត​ច្បាប់​ទទួល​បាន​ការ​ជឿ​ជាក់​ទុកចិត្ត​ពី​មហាជន​និង​សហគមន៍​អន្តរជាតិ​ឬទេ តើ​ជនសង្ស័យ​រូប​នោះ​ជា​ឃាតក​ពិត​ឬ​យ៉ាងណា៖ «យើង​ក៏​គិត​ដែរ​ថា បើ​ទៅ​មុខ​ទៀត មិន​មាន​ដំណោះស្រាយ​ណាមួយ​ឱ្យ​មាន​ភាពល្អ​ប្រសើរ​ឡើង​វិញ​ទេ បញ្ហា​ផ្សេងៗ​ដូចជា​សម្ពាធ​ពី​សហគមន៍​អន្តរជាតិ​ជាពិសេស​ប្រទេស​សេរី​ក៏​គេ​នឹង​បន្ត​វិធានការ​ផ្សេងៗ តាម​លទ្ធភាព គេ​មិន​អាច​បណ្តែតបណ្តោយ​ឱ្យ​យើង​ជា​ប្រទេស​ផ្តល់ ហត្ថលេខី​សច្ចាប័ន​ទៅ​លើ​កតិកាសញ្ញា​សិទ្ធិមនុស្ស​អន្តរជាតិ​ហើយ យើង​ព្រងើយ​កន្តើយ មិន​ទទួលខុសត្រូវ​លើ​កាតព្វកិច្ច​របស់​ខ្លួន​ចេះតែ​បន្ត​ធ្វើ​បែប​ហ្នឹង​តទៅ​ទៀត​បាន​ទេ»។
អំពើ​ឃាតកម្ម​ដ៏​ឃោរឃៅ​លើ​សកម្មជន​នយោបាយ​រូប​នេះ ត្រូវ​បាន​សហគមន៍​ជាតិ និង​អន្តរជាតិ​ថ្កោលទោស​ចំពោះ​ជន​ដៃដល់ និង​អ្នក​នៅ​ពីក្រោយ​នៃ​អំពើ​ឃាតកម្ម​។ ពួកគាត់​សង្ស័យ​ករណី​នេះ គឺជា​ឃាតកម្ម​នយោបាយ ដើម្បី​គំរាម​ដល់​សកម្មជន​ផ្សេងទៀត ក្នុងពេលដែល​ស្ថានភាព​នយោបាយ​រវាង​បក្ស​កាន់​អំណាច និង​បក្ស​ប្រឆាំង​កំពុង​តានតឹង​។ ទោះ​ជា​យ៉ាងណា ពួកគាត់​នៅតែ​ជំរុញ​ឲ្យ​មានការ​ស៊ើបអង្កេត​ដោយ​ឯករាជ្យ តម្លាភាព ដើម្បី​ផ្តល់​យុត្តិធម៌​ជូន​ជនរងគ្រោះ និង​បញ្ចប់​វប្បធម៌​និទ្ទណ្ឌភាព។
អ្នករាយការណ៍​ពិសេស​របស់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ​ទទួល​បន្ទុក​ផ្នែក​សិទ្ធិមនុស្ស​ប្រចាំ​កម្ពុជា​ក៏​បាន​ក្រើនរំលឹក​ដល់​រដ្ឋាភិបាល​ថា បរាជ័យ​ក្នុង​ការ​ស៊ើបអង្កេត​លើ​ការ​បាត់បង់​អាយុជីវិត​មនុស្ស​នោះ គឺជា​ការ​រំលោភបំពាន​លើ​សិទ្ធិ​រស់រាន​មាន​ជីវិត​បន្ថែម​ទៀត៕