លោក ហ៊ុន សែន បើក​កិច្ច​ប្រជុំ​អាស៊ាន​ស្ដីពី​កិច្ច​ការពារ​ពលករ​ចំណាក​ស្រុក
ប្រមុខ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា លោក ហ៊ុន សែន បាន​បើក​កិច្ច​ប្រជុំ​សំខាន់​មួយ នៃ​រដ្ឋមន្ត្រី​ការងារ​អាស៊ាន​លើក​ទី ២២ និង​កិច្ច​ប្រជុំ​រដ្ឋមន្ត្រី​ការងារ​អាស៊ាន បូក ៣ លើក​ទី ៧ ក្នុង​នោះ​មាន​ប្រទេស​ចិន ជប៉ុន និង​ប្រទេស​កូរ៉េ​ខាង​ត្បូង នៅ​ឯ​វិមាន​សន្តិភាព​នៅ​រាជ​ធានី​ភ្នំពេញ។
កិច្ច​ប្រជុំ​នោះ គឺ​ផ្ដោត​លើ​ស្ថានការណ៍​ការងារ​របស់​ពលករ​ចំណាក​ស្រុក និង​វិធានការ​គាំពារ​ពលករ​ទាំង​នោះ នៅ​កន្លែង​ការងារ។
លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន នៅ​ថ្ងៃ​ទី ១០ ខែ​ឧសភា ឆ្នាំ ២០១២ បាន​អំពាវនាវ​សុំ​ឲ្យ​ប្រទេស​ជា​សមាជិក​អាស៊ាន ទាំង ១០ ប្រកាន់​យក​គោលការណ៍​មនុស្សធម៌ និង​ច្បាប់​ការងារ ដើម្បី​គាំពារ​ពលករ​ចំណាក​ស្រុក នៅ​កន្លែង​ការងារ ជៀសវាង​ការ​រំលោភ​សិទ្ធិមនុស្ស​លើ​ពលករ ដែល​ធ្វើ​ការ​នៅ​ក្នុង​ប្រទេស​ជា​សមាជិក​អាស៊ាន​ទាំង​នោះ។
ការ​ទាមទារ​នេះ នៅ​គ្រា​ដែល​ប្រទេស​សមាជិក​អាស៊ាន ចំនួន ១០ គ្រោង​បង្កើត​សហគមន៍​សេដ្ឋកិច្ច​អាស៊ាន នៅ​ឆ្នាំ ២០១៥។ នៅ​ពេល​នោះ​ហើយ នឹង​មាន​លំហូរ​ពលករ​ជំនាញ​ពី​ប្រទេស​មួយ ទៅ​ប្រទេស​មួយ​ទៀត នៅ​ក្នុង​តំបន់ និង​មាន​លំហូរ​ទំនិញ​ពាណិជ្ជកម្ម​ដោយ​សេរី។
ប្រទេស​កម្ពុជា គឺ​ជា​ប្រទេស​នាំ​ចេញ​ពលករ​ដ៏​ធំ​មួយ ទៅ​កាន់​ប្រទេស​ថៃ ម៉ាឡេស៊ី ប្រទេស​កូរ៉េ​ខាង​ត្បូង និង​ប្រទេស​មួយ​ចំនួន​ទៀត។
លោក​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ហ៊ុន សែន មាន​ប្រសាសន៍​ថា ពលករ​ដែល​មាន​ជំនាញ​តិចតួច គប្បី​ត្រូវ​បាន​ការពារ​សិទ្ធិ ស្រប​តាម​សេចក្ដី​ថ្លែង​ការណ៍​របស់​អាស៊ាន​កន្លង​មក។
លោក ហ៊ុន សែន៖ «នៅ​ក្នុង​ក្របខ័ណ្ឌ​អាស៊ាន មាន​ប្រទេស​មួយ​ចំនួន ជា​ប្រទេស​នាំ​ពលករ​ចូល ហើយ​ប្រទេស​មួយ​ចំនួន​ធំ​ទៀត ជា​ប្រទេស​នាំ​ពលករ​ចេញ រួម​ទាំង​កម្ពុជា​ផង​ដែរ។ ប្រការ​នេះ បាន​គូស​រំលេច​អំពី​ភាព​ចាំបាច់​ក្នុង​ការ​ពង្រឹង​កិច្ច​សហការ​ក្នុង​ចំណោម​ប្រទេស​អាស៊ាន ដើម្បី​ការពារ​សិទ្ធិ​របស់​ពលករ​ទេសន្តរប្រវេសក៍»។
ប្រទេស​សមាជិក​អាស៊ាន ចំនួន ១០ នៅ​ថ្ងៃ​ទី ១៣ ខែ​មករា ឆ្នាំ ២០០៩ កន្លង​ទៅ​នេះ បាន​ចុះ​ហត្ថលេខា​លើ​សេចក្ដី​ថ្លែងការណ៍​រួម​មួយ ដើម្បី​លើក​កម្ពស់​សិទ្ធិ​ពលករ និង​បាន​បង្កើត​គណៈកម្មការ​មួយ ដើម្បី​អនុវត្តន៍​តាម​សេចក្ដី​ថ្លែងការណ៍​នេះ។
រហូត​មក​ដល់​ពេល​នេះ អាស៊ាន​នៅ​មិន​ទាន់​មាន​កិច្ច​ព្រមព្រៀង​ជាក់លាក់​ណា​មួយ​នៅ​ឡើយ​ទេ ស្ដីពី​កិច្ច​គាំពារ​សិទ្ធិ​ពលករ​ចំណាក​ស្រុក​ទាំង​នោះ។
ប្រធាន​កម្មវិធី​សិទ្ធិ​ការងារ​របស់​មជ្ឈមណ្ឌល​អប់រំ​ច្បាប់​សម្រាប់​សហគមន៍ លោក មឿន តុលា ដែល​តែងតែ​ឃ្លាំ​មើល​ការ​រំលោភ​សិទ្ធិ​ពលករ​កម្ពុជា មាន​ប្រសាសន៍​ថា កន្លង​មក ពល​ការិនី​កម្ពុជា បាន​រង​ការ​ធ្វើ​បាប នៅ​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី និង ថៃ ជា​ដើម។
លោក មឿន តុលា៖ «យើង​គាំទ្រ​ចំពោះ​ការ​អំពាវនាវ​របស់​សម្ដេច​នាយក​រដ្ឋមន្ត្រី ...ជាក់​ស្ដែង​ពលករ​ខ្មែរ នៅ​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី​នៅ​តែ​ទទួល​រង​នូវ​ការ​ធ្វើ​បាប ការ​បង្ខំ​ឲ្យ​ធ្វើ​ការ​ថែម​ម៉ោង​ហួស​ពី ៨ ម៉ោង​ក្នុង​មួយ​ថ្ងៃ ហើយ​និង​មិន​មាន​របប​អាហារ​ហូប​ចុក​ឲ្យ​បាន​គ្រប់គ្រាន់​ទេ។ ខ្មែរ​យើង​ដែល​ទៅ​ធ្វើការ​នៅ​ប្រទេស​ថៃ​ហ្នឹង​ក៏​ទទួល​រង​នូវ​ការ​ដាក់​ឲ្យ​ស្ថិត​នៅ​ក្រោម​លក្ខខណ្ឌ​ហាក់​ដូច​ជា​ទេសភាព​ដែរ»។
អគ្គនាយក​នៃ​អគ្គនាយកដ្ឋាន​ការងារ​របស់​ក្រសួង​ការងារ និង​បណ្ដុះ​បណ្ដាល​វិជ្ជាជីវៈ លោក សេង សក្កដា ធ្លាប់​បាន​អះអាង​ថា មាន​ពល​ការិនី​កម្ពុជា​ចំនួន ៥ ម៉ឺន​នាក់ ធ្វើ​ការ​នៅ​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី​កន្លង​មក។
របាយការណ៍​ស៊ើប​អង្កេត​របស់​អង្គការ​ឃ្លាំមើល​សិទ្ធិមនុស្ស ឈ្មោះ​ថា យូមែនរាយវ៉ចឆ៍ (Human Rights Watch) ដែល​បាន​ចេញ​ផ្សាយ​នៅ​ខែ​មីនា ឆ្នាំ ២០១១ កន្លង​ទៅ​នេះ បាន​រក​ឃើញ​ថា ពល​ការិនី​កម្ពុជា ធ្វើ​ការងារ​នៅ​ប្រទេស​ម៉ាឡេស៊ី បាន​រង​ការ​ធ្វើ​បាប និង​រំលោភ​សិទ្ធិ​មនុស្ស​យ៉ាង​ធ្ងន់ធ្ងរ។ ពល​ការិនី​ទាំង​នោះ បាន​រង​ការ​បោក​ប្រាស់​គ្រប់​ជំហាន។
របាយការណ៍​ស៊ើបអង្កេត​ប្រចាំ​ឆ្នាំ នៅ​ឆ្នាំ ២០១១ ចេញ​ផ្សាយ​ដោយ​ក្រសួង​ការ​បរទេស សហរដ្ឋ​អាមេរិក បាន​ដាក់​ឈ្មោះ​ប្រទេស​កម្ពុជា ក្នុង​លំដាប់​លេខ ២។ គឺ​មាន​ន័យ​ថា កម្ពុជា​មាន​កេរ្តិ៍​ឈ្មោះ​ល្អ​បង្គួរ ក្នុង​ការ​ប្រយុទ្ធ​ប្រឆាំង​ការ​ជួញដូរ​មនុស្ស និង​ការ​ជួញដូរ​ផ្លូវ​ភេទ។
ប៉ុន្តែ​របាយការណ៍​នេះ បាន​ចាត់​ទុក​ប្រទេស​កម្ពុជា ជា​ប្រភព​នៃ​ការ​ជួញដូរ​មនុស្ស កន្លែង​ឆ្លង​កាត់ និង​កន្លែង​សំចត​សម្រាប់​បុរស ស្ត្រី និង​កុមារ សម្រាប់​នាំ​ចេញ​ទៅ​ប្រទេស​ថៃ និង​ម៉ាឡេស៊ី និង​ប្រទេស​មួយ​ចំនួន​ទៀត៕
កំណត់ចំណាំចំពោះអ្នកបញ្ចូលមតិនៅក្នុងអត្ថបទនេះ៖ ដើម្បី​រក្សា​សេចក្ដី​ថ្លៃថ្នូរ យើង​ខ្ញុំ​នឹង​ផ្សាយ​តែ​មតិ​ណា ដែល​មិន​ជេរ​ប្រមាថ​ដល់​អ្នក​ដទៃ​ប៉ុណ្ណោះ។